Jak během 0.03 sekundy přijít o 3 000 Kč? Policista se rozpovídal o moderních radarech

Britská policie monitoruje překračování rychlosti ze speciálních dodávek | foto: youtube.com

Pokud bychom měli najít jediného společného nepřítele všech řidičů na světě, velice pravděpodobně bychom se nakonec shodli na dopravních kamerách a radarech. Základní princip jejich fungování pravděpodobně všichni dobře známé, ovšem věděli jste, že některé radary vás mohou připravit o peníze už během 0.03 sekundy a na vzdálenost až jednoho kilometru?

V Česku je dopravních kamer a radarů vcelku požehnaně, ovšem ani zdaleka se nepřibližujeme Velké Británii, která svým přístupem připomíná "velkého bratra." Kromě kamer na každém rohu se totiž lze setkat i se speciálními dodávkami, jejichž obsluha zastaví u silnice a poté v teple a suchu pozoruje a fotí ostatní řidiče.

Jeden z těchto dopravních policistů, přezdívaný Tommy, se rozhodl svěřit se zážitky ze svého povolání britským novinářům a jeho příběh přinesl i magazín The Sun. Novináři přitom neskrývali respekt z techniky, kterou jsou tyto speciální dodávky vybaveny.

Jak policista uvedl „Řidiči nemají problém s rychlostními kamerami - jsou prostě naštvaní když je zachytí." Poněkud překvapivě poté však dodal „Mám skutečnou radost když nikoho nechytíme. To totiž znamená, že děláme naši práci dobře a řidiče tak od překračování rychlosti v první řadě odrazujeme."

Poté se policista rozpovídal o své speciálně upravené dodávce Ford Transit, která je vybavená infračervenými kamerami a laserovými měřícími zařízeními. Jediné laserové zařízení je přitom schopné detekovat rychlost objektu na vzdálenost přes 1 000 metrů a to za pouhé 0.03 sekundy.

Během rozhovoru byla dodávka odstavená na okraji Grimsby, kde platí rychlostní omezení 80 km/h. Během chvíle chvíle se však objevil automobil, kterému byla naměřena rychlost 100 km/h, což znamenalo pokutu 100 liber, tedy cca 2 940 Kč a ztrátu tří bodů. V případě drobného překračování rychlosti však končí situace obvykle jen napomenutím.

Následně však policista dodává, že: „V perfektním světě bychom za překračování rychlosti nemohli chytit nikoho. Nemáme žádné kvóty kolik lidí máme chytit. Naše práce není o tom kolik lidí chytíme, ale kolik od překročení rychlosti odradíme."

Někteří policisté neberou práci jako "Tommy" a místo toho se snaží schovat a vybírat, což řadu motoristů pochopitelně rozčiluje | zdroj: youtube.com

Policista byl navíc k překvapení redaktora potěšen, když řidiči blikáním varovali ostatní řidiče.Toto upozornění je totiž donutilo zmírnit rychlost a policisté tak vlastně dosáhli svého cíle.

Práce v dodávce určené k měření rychlosti však není řádný med. Na internetu je celá řada videí, na kterých si lidé posádku těchto vozidel dobírají. Dokonce i Tommy měl nepříjemný zážitek, kdy se mu někdo pokusil dostat do auta otevřeným okýnkem pro kameru. Dotyčného se mu ale povedlo vystrkat opět ven a následně z místa odjel dříve, než mohla celá situace eskalovat. 

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy