Vybíráte přívěs za auto? Vhodně zvolený typ vám ušetří starosti i finance

Valník je nejprodávanějším typem vozíku v ČR | foto: Agados

Na silnicích se stále častěji objevují automobily s připojenými přívěsy. Ostatně není se čemu divit, vždyť i po světě jsme známí jako národ chalupářů a zahrádkářů. Jak ale vybrat vozík, který bude vyhovovat naším představám? S tím nám poradila společnost Agados, největší tuzemský výrobce vozíků.

Hned prvním důležitým bodem je uvědomit si, jaký typ a množství nákladu budeme převážet. Od toho se odvíjí vozíky s rozdílnými ložnými plochami, použitými materiály, konstrukcí, funkcemi sklápění atd. Důležité je také znát maximální možnou váhu celé soupravy, tj. automobilu s naloženým vozíkem, a mít odpovídající řidičské oprávnění.

Častým dotazem bývá, z jakých materiálů by měly být vyrobeny bočnice. V současnosti se nabízejí bočnice plechové, překližkové a hliníkové, přičemž všechny mají své klady. U plechových je to lehkost, u překližkových pevnost a odolnost. Hliníkové bočnice v sobě tyto vlastnosti kombinují, to se ovšem podepisuje na jejich ceně.

Vozík vybírejte podle svých konkrétních potřeb | foto: Agados

Důležitým faktorem u vleků také bývá umístění kol. Pokud jsou kola umístěná pod vozíkem, získáte větší nákladovou plochu a snazší přístup k nákladu. Pokud jsou však umístěna vedle vozíku, budete mít snazší nakládání.  Získáte také nižší těžiště a s tím spojenou lepší stabilitu.

Hobby nebo profi? Tyto dvě základní kategorie se liší zejména použitou technologií výroby, materiály, nosností a samozřejmě cenou. Je tedy vhodné zvážit, jak často budete vozík využívat a nakolik ho budete zatěžovat.

Vozík si můžete nechat doplnit o různé typy příslušenství | foto: Agados

Vozík si také můžete nechat upravit pro své specifické potřeby. Vybavení může zahrnovat rezervní kola, plachty, víka, fixační úchyty nebo i funkce hydraulického či manuálního sklápění. Šikovným pomocníkem jsou opěrné nohy, které vám pomohou při nakládání a vykládání.

Během jízdy s vozíkem by řidič neměl zapomenout na fakt, že je limitován maximální konstrukční rychlostí vozíku. Ta bývá u novějších modelů nastavena na 130 km/h, u těch starších však raději počítejte s určitým omezením.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy