Na dovolenou autem? Rady a tipy, jak můžete ušetřit tisíce korun

Německá dálnice | foto: pixabay.com

Až stovky nebo i tisíce korun můžete ušetřit na cestě na dovolenou. Přečtěte si, jak toho docílit. Podle odborníků jde nejen o styl jízdy, ale například i o to, jak máme nahuštěné pneumatiky, či jak hodně využíváme klimatizaci.

Z Prahy do chorvatské Rijeky to je podle plánovače tras 824 kilometrů, podobná vzdálenost je i do oblíbeného italského letoviska Bibione (890 kilometrů). Pokud na stejnou či podobnou cestu vyrážíte autem, přečtěte si pár rad, které byste měli dodržovat, pokud chcete ušetřit několik stovek či dokonce tisícovek korun.

Styl jízdy

Největší rozdíl ve spotřebě dělá styl jízdy. Ti, kteří mají rádi rychlou jízdu, si také více zaplatí. Podle odborníků totiž se může spotřeba zvýšit klidně o 1,5 až 2 litry. Při plynulé jízdě rychlostí 100 km/h se můžete s některými typy aut dostat na spotřebu okolo 5 litrů na 100 kilometrů. Když ovšem sešlápnete plynový pedál, spotřeba výrazně vystřelí. Odborníci tvrdí, že když zvýšíte rychlost o 20 %, spotřeba vzroste dvojnásobně. Pokud tedy pojedete rychlostí okolo 130 kilometrů, auto může "žrát" i hodně přes 7 litrů!

Klimatizace

Pokud chcete ušetřit, používejte klimatizaci obezřetně. Právě ta může zvýšit spotřebu o 1 až 1,5 litru. Při delší vzdálenosti to tak může být i několik stovek. Při jedné cestě k moři se vám používáním klimatizace mohou zvýšit náklady až o téměř 500 korun. Někteří lidé i proto nedají dopustit na klasickou "klimatizaci" - otevřená okénka.

Nahuštění pneumatik

Když vyrážíme na dovolenou, máme auto hodně naložené. I proto bychom si měli zkontrolovat tlak v pneumatikách. Odborníci radí, že bychom se neměli bát více nahustit pneumatiky než obvykle. Šéf aerodynamiky automobilky Mercedes Teddy Woll v rozhovoru pro Český rozhlas uvedl, že u plně naloženého auta se nemusíme bát zvýšit tlak až na 3 bary. Podle něj se jednak sníží potřeba, a jednak se pneumatika tolik neopotřebává.

Boxy či kola na střeše

Hodně velký vliv na spotřebu může mít cokoliv, co vezeme na střeše - boxy, kola. "Kola, ať jsou na střeše nebo vzadu, mají na zvýšení spotřeby fatální vliv," uvedl Woll. Odborníci se shodují, že kola na střeše mohou zvýšit potřebu až o třetinu. Nás řidiče, kteří mají rádi cyklistiku, to tak opět bude stát další stovky korun navíc.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy