Jachta, tahač a nyní i autobus. Výhody vodíkového pohonu pro užitková vozidla opět prokázány

CaetanoBUS | foto: Toyota

Skončí tedy čistá bateriová elektromobilita dříve, než opravdu začne? Určitě ne, vodík je jenom jeden ze zdrojů elektrické energie, rozšiřující technologii BEV a použití vodíkového pohonu v městských autobusech je správným řešením ekologické dopravy ve městech.

V únoru letošního roku se sešli při televizní debatě dnes již oba bývalí předsedové představenstva Auto Škody, pan Vratislav Kulhánek a pan Bernhard Maier. Tématem debaty bylo, která z cest alternativních paliv má největší šanci na uplatnění v reálném provozu.

Pan Bernhard Maier obhajoval názor, že pro osobní automobily je ta nejreálnější cesta elektromobil, samozřejmě bateriový, pro užitková vozidla, autobusy a nákladní dopravu to jsou vodíkové automobily. Bývalý předseda představenstva Auto Škody, pan Vratislav Kulhánek uvedl k problematice elektromobility, konkrétně využití bateriových elektromobilů:
• pro použití ve městech a pro kratší cesty je řešení pomocí BEV reálné a smysluplné
• pro delší cesty je to velmi slepá ulička
◦ z hlediska dobíjení samotného
◦ z hlediska ekologičnosti
◦ z hlediska ceny
◦ z hlediska ochoty lidí měnit návyky

CaetanoBUS | foto: Toyota

Dále pan Vratislav Kulhánek uvedl, že elektromobilita řešená bateriovým elektromobilem je nevhodná, protože za rohem již čeká vodíkový pohon, který všechny negativní prvky stávajících elektrických aut vyřeší.

Zdá se, že argumenty obou se nyní potvrzují. Prodej bateriových vozidel bez dotací je zanedbatelný, přestože technicky jsou již na velmi dobré úrovni. Problémem je dvojnásobná cena oproti klasickým "spalovákům" a v porovnání s nejmodernějšími diesely minimální rozdíly v nákladech na energii nutnou pro pohon. U luxusních vozidel a vyšších tříd majitelé odmítají být omezování nedostatečným dojezdem při rychlých přejezdech na delší vzdálenosti.

V segmentu autobusů, užitkových vozidel a nákladní dopravy se však čím dál více objevují řešení s vodíkovým pohonem, u kterých nevadí prostorová náročnost a složitější, tím i dražší pohonná soustava.

CaetanoBUS | foto: Toyota

Taktéž hlavní problém skladování a tankování vodíku je u užitkových vozidel poměrně dobře řešitelný. Je to pochopitelné neboť tankovací stanice vodíku v garážích městské dopravy nebo autodoprav rozvážkových či specializovaných služeb typu policie, hasiči, sanitky nejsou takovou utopií jako u veřejných vodíkových stanic.

Právě pro použití pohonu vodíkem míří projekt firem TOYOTA a výrobce autobusů CaetanoBus. Společnost Toyota Caetano Portugal se stává přímým akcionářem portugalských společností CaetanoBus, výrobce a prodejce autobusů, a Finlog poskytující služby financování osobních automobilů. Cílem posíleného strategického spojenectví je urychlit rozvoj vodíkové mobility.

CaetanoBUS | foto: Toyota

Strategické programy snižování uhlíkových emisí v oblasti mobility vyhlašuje stále vyšší počet evropských zemí i měst, a lze proto předpokládat, že bude docházet k rychlé elektrifikaci užitkových vozidel, zejména pak městských autobusů.

CaetanoBUS | foto: Toyota

Toyota Motor Europe již dnes dodává firmě CaetanoBus technologie palivových článků od Toyoty, které jsou nedílnou součástí prvního vodíkového autobusu s dojezdem 400 km. Toyota nyní posílením tohoto spojenectví zahájí vývoj, výrobu a distribuci autobusů Toyota na palivové články s cílem rozšířit nabídku bezemisní mobility na pozadí rychlejšího rozvoje vodíkové společnosti.

Společnost Finlog pak připraví komplexní program operativního leasingu se zaměřením na autobusy, čímž rozšiřuje portfolio vlastních bezemisních řešení mobility napříč městy Evropy.

Zdá se, že toto komplexní sdílení know-how může vyřešit současné problémy s uváděním technologie vodíkového pohonu do praxe, snad i v České republice.

Doporučit článek

Diskuze:

Počet příspěvků: 0 Přidejte vlastní názor…

Další zprávy