Tři vozy Renault Clio z týmu Minařík racing na startu Rally Lubeník a všechny tři i v cíli. Navíc Pavol Cireň s poháry za umístění ve třídě a dvoukolkách, Petr Krajča na bedně ve třídě a Michaela Debnárová pokořila soutěž po loňské havárii.
V polovině července pokračovalo slovenské mistrovství v automobilových soutěžích Rally Lubeník. Pro 38 převzatých posádek byla připravena rally s devíti rychlostními zkouškami a 85 ostrými kilometry. Ve startovní listině byly i tři posádky reprezentující stáj Minařík racing ze Slušovic. Nejvýše se ve výsledcích prosadila dvojice Pavol Cireň – Marcel Hranka startující s Renaultem Clio R3 Maxi zařazeným do třídy 5. Vstup do soutěže ryze domácí posádce vyšel perfektně, když na RZ Velké Peklo 1 zajela nejrychlejší čas třídy. Druhý průjezd stejnou erzetou už ale Pavlovi s Marcelem nevyšel podle představ a vedení ve třídě museli přepustit. V průběhu závodu si ale chlapci drželi svůj standard a šesti druhými časy ve třídě si bezpečně udrželi stříbrnou příčku. Na cílové rampě poté převzali poháry za 2. místo ve třídě 5 a jistě cenný pohár je pro posádku i za umístění ve dvoukolkách, kde vybojovali pěkné třetí místo. V celkové klasifikaci obsadil Cireň s Hrankou 16. příčku. „Po RZ 1 Peklo, kde se nám podařilo zajet celkem dobrý čas i v absolutním pořadí, jsme se chtěli pokusit o podobný kousek i v druhém průjezdu. Jenomže tento plán nám nevyšel a my museli v jednom místě couvat a navíc nám dvakrát zhasl motor. Třetí průjezd stejnou zkouškou jsme se rozhodli projet na jistotu. Časovou ztrátu jsme chtěli stáhnout v sobotu, což se nám i podařilo. Díky tomu jsme si upevnili druhou příčku ve třídě a v celkové klasifikaci dvoukolek jsme poskočili ze čtvrtého na třetí místo. Tento výsledek se podařil i díky skvělé spolupráci celého Minařík racing týmu, velký dík patří hlavně Lubovi Minaříkovi, který nám po společném absolvování tratě v tréninku ideálně nastavil auto. Poděkování patří samozřejmě i manažerům KL Racing Rally Teamu díky kterým můžeme s tímto autem startovat,“ zhodnotil závod Pavol Cireň.
S prázdnou neodjížděla domů ani česká posádka Petr Krajča s Janem Houštěm. Dvojice z Želechovických pasek pravidelně usedá do Renaultu Clio Sport zařazeného do třídy 8 a na Slovensku tomu nebylo jinak. Také v případě „Pasekářů“ lze hovořit o vydařeném vstupu do rally a vítězství na Velkém Pekle. Jenomže následně zaúřadovala časová penalizace za předčasný příjezd do časovky a Petr s Honzou se najednou ocitli na třetím místě ve třídě. Krajča je ovšem bojovník a ve zbytku soutěže sváděl krásný souboj o druhou příčku s Vladem Hudym na Hondě Civic Type – R. Ze ztráty 22,9 vteřin po druhé zkoušce Petr s Honzou výrazně ubrali na RZ 3. Další desetiny umazala česká dvojice na RZ Hlinka 1, kterou zajela nejrychleji. Hudy kontroval nejrychlejšími časy na RZ 7 a 8 a před závěrečnou zkouškou byl rozdíl mezi těmito soupeři 5,7 vteřiny v prospěch slovenského jezdce. Poslední zkoušku zajel nejrychleji Krajča, Hudy zajel druhý čas. V cíli byl lepší Hudy o 0,5 vteřiny. Petr Krajča s Janem Houštěm jsou bohatší o poháry za 3. místo ve třídě 8, ve dvoukolkách obsadili osmou příčku a celkově skončili 21. „Na Rally Lubeník jsme se vydali ve standardní sestavě. Jeli jsme do neznáma. Po tréninku jsme se s Petrem bavili hlavně o tom, jak projedeme nejdelší zkoušku soutěže Velké Peklo (15,75 km), která se jela třikrát, neboť už na tréninku to bylo hodně rozbité. Po prvním průjezdu jsme zjistili, že v závodním autě to není až tak hrozné. Jelikož se nám podařilo dojet auto startující minutu před námi, tak na druhý průjezd jsme požádali o dvouminutovou mezeru na startu. A pak jsem udělal chybu já. Neuvědomil jsem si, že minutu čekáme a dal jsem výkaz o minutu dřív a my dostali penalizaci jedné minuty. Snažili jsme se s tím ještě něco udělat, ale bohužel z toho bylo jen 3. místo ve třídě se ztrátou 0,5 s. na druhého Hudyho. Děkujeme všem za podporu a uvidíme se na Rally Pačejov,“ přiblížil chybičku v soutěži Jan Houšť.
A do třetice Renault Clio Sport, tentokráte s dámskou posádkou ve složení Michaela Debnárová – Lucia Laurincová v kokpiktu. Holky startují ve stejné třídě jako Krajča. Přesně před rokem zažila tato posádka nepříjemnou havárii a pro holky šlo hlavně o psychologické pokoření soutěže. A i když tentokráte na „bednu“ nedosáhly, odjížděly z Lubeníku s dobrou náladou a zvednutým sebevědomím. „Rally Lubeník byla pro nás po roce obrovskou výzvou. Po seznamovacích jízdách převládaly u mne smíšené pocity, ale naše odhodlání bylo obrovské. Do noční etapy jsme vyrážely s respektem, vždyť ne nadarmo se říká úvodnímu nočnímu testu soutěže Peklo. Po prvním průjezdu jsme nabraly víc odvahy a po druhém i víc jistoty a při třetím průjezdu se nám jelo velmi dobře. Naše clio nás poslouchalo a perfektně nám vyšla i volba pneumatik. Bohužel, pár kilometrů před cílem třetího průjezdu jsme musely na zkoušce zastavit kvůli havarovanému vozidlu, které bylo uprostřed cesty na střeše a následně nám byl přidělen náhradní čas. Chlapci z Minařík racing týmu nám opět poskytli skvělé technické zázemí, postarali se, aby nám nic nechybělo a hlavně nás ráno pozitivně naladili na druhou etapu, na kterou jsme se s Luckou velmi těšily. Jízda nás bavila a dělala nám oběma radost a já se konečně cítila opět sebejistá. Poslední zkoušku jsem okořenila pozdními brzdami po padáku z kopce do poslední zatáčky rally. Chybička způsobila přetočení auta a zhasnutí motoru. Cílovou fotobuňkou jsme tak projely pozadu a se zhasnutým motorem. I přes tento moment jsme dokázaly vylepšit náš čas oproti předchozímu průjezdu. Děkuji mému Milanovi a L Racing teamu, že nám opět zabezpečil účast na této rally,“ podělila se o dojmy ze závodu sympatická Michaela. Dvojice Debnárová – Laurincová dokončila Rally Lubeník na 4. místě ve třídě 8, 13. místě ve dvoukolkách a v absolutní klasifikaci dosáhly holky na 26. příčku.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.
Třetí generace modelu Audi Q3 přijíždí po sedmi letech s výrazným technologickým posunem. Nabídne micro-LED světla s desítkami tisíc pixelů, inteligentní páčky pod volantem i umělou inteligenci v infotainmentu. Kromě benzínu a dieselu nabídne také plug-in hybrid s dojezdem 120 km čistě na elektřinu. Do showroomů dorazí letos v říjnu, cena základní verze startuje v Německu na 44 600 eurech.
BMW vypustilo první technické detaily k nové generaci elektromobilu iX3 a nastavilo laťku vysoko. Dojezd přes 800 kilometrů, ultrarychlé nabíjení výkonem 400 kW a zcela nový softwarový mozek s názvem „Srdce radosti“. Premiéru chystá v září na autosalonu IAA.
Tesla rozšiřuje nabídku restylovaných Modelů S a X. Design téměř beze změn, ale dojezd i ceny míří nahoru. Novinkou jsou adaptivní světla, vylepšené odpružení a delší dojezd až 660 kilometrů. Američané si ale připlatí – až o 5 tisíc dolarů (cca 108 tisíc korun) více než dosud.
Tento týden nám do redakční garáže přijela nová generace legendárního Land Cruiseru. Proti předchůdci udělala velký skok kupředu, což je znát hlavně uvnitř. Mezi novinky se však neřadí jen hranatější design a modernější interiér, ale také různé technické vychytávky, které oceníte především v terénu, kde je proti předchůdci schopnější. Dnešní recenze však ukáže i nějaké oblasti, které jsou v novince horší, které to jsou?
Před začátkem 81. ročníku Polské rally došlo k tragické události. Jednadvacetiletý italský jezdec Matteo Doretto, juniorský mistr Itálie pro rok 2024, zahynul při nehodě během soukromého testu. Podle dostupných informací jeho vůz narazil do stromu poté, co sjel ze silnice.
Audi rozšiřuje rodinu modelu Q5 o plug-in hybridy. Nové SUV i Sportback e-hybrid kombinují výkon až 367 koní, elektrický dojezd do 100 kilometrů a vyspělé technologie. Do prodeje vstoupí koncem roku 2025, nejlevnější verze vyjde na více než 69 tisíc eur (cca 1,7 milionu korun).
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.