Toyota hodně při dalším vývoji Yarisu WRC sází na zkušenosti Jariho-Mattiho Latvaly. Ten přinesl svoje znalosti od Fordu a Volkswagenu.
Jari-Matti Latvala má na svém kontě již 171 startů ve WRC - tolik nemá nikdo jiný v poli MS. I to byl jeden z důvodů, proč jej Tommi Mäkinen tolik do projektu Toyoty chtěl. Jari-Matti má za úkol pomoci vyvinout z Yarisu WRC top auto: "Tommi a Juho toho hodně natestovali a nalezli dobré základní nastavení," říká Fin.
"Ale jsou věci, které od auta vyžaduji." Latvala platí za analytického jezdce, který má velký smysl pro detail a o voze hodně přemýšlí. "To, co jsem se o technické stránce auta naučil u Fordu a Volkswagenu mi u Toyoty pomohlo. Zlepšilo to moji práci při nastavení a díky tomu lépe vidím, co je třeba zlepšit," říká vítěz Švédské rally.
Především zkušenost od Volkswagenu je velmi cenná - Polo R WRC bylo nejlepším autem v poli a Latvala se navíc podílel na vývoji auta pro rok 2017. Když poprvé usedl do Yarisu WRC, tak již měl referenci. O výkonnosti Pola WRC 2017 se toho moc neví, ale Latvala všechny ujišťuje: "Bylo to velkolepé auto, to je bez debaty!
Čas, který jsme vloni investovali do testovacích a vývojových prací, mi hodně pomohl. Bylo to velmi dobré auto, ale já si užívám také jízdu s Toyotou. Ale s Polem byla také zábava," přiznává Jari-Matti, který zároveň lituje, že nový Volkswagen nikdy nedostal možnost poměřit se s konkurencí.
I když toho s Yarisem WRC zatím moc natestovat nestačil, už poukazuje jezdec na svůj vliv: "Hned když jsem došel, tak jsem poznal, že Yaris je velmi spolehlivé a silné auto. Z tohoto pohledu bylo auto na velmi perfektní úrovni. S výkonností motoru jsem ale nebyl tolik spokojený. Potom jsem se snažil inženýrům pomoci tím, že jsem přenesl moje zkušenosti z předchozích týmů."
To se projevilo například na odezvě, jakou má pedál plynu nebo nastavení diferenciálů: "Inženýři dokázali hned reagovat na moje poznatky a učinili pokroky. Pak jsem se snažil předat informace o nastavení diferenciálu a také pomoci v nastavení převodovky. Když přijdete z vítězného týmu, tak samozřejmě víte co a jak - to jsou cenné poznatky, které můžete přinést do nového týmu. Ale nikdy nic nemůžete okopírovat, každé auto má svůj charakter."
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.