Tři týdne po prvním testu zbrusu nového C3 WRC se Citroën vydal do Portugalska na další vývojový test. Během testů jezdil tým za všech možných povětrnostních podmínek.
Maskovací folie, kterou tým Citroën používá, nebyla občas ani potřeba - během druhého testu totiž C3 WRC byla dost často zahalena do bahna. Během testu pršelo, tým zažil i krupobití, mlhu a na závěr i slunce. Šlo tedy o test za všech možných podmínek.
"Byli jsme vlastně docela rádi, že panovaly tak rozmanité podmínky. Mohli jsme tak vyzkoušet různá nastavení," přiznává spokojenost týmu technický ředitel projektu C3 WRC, Laurent Fregosi. Test trval čtyři dny a za volantem se tentokrát střídali Kris Meeke a Stéphane Lefebvre.
"Když vidíte, že náš nový vůz WRC zvládl dva dlouhé a náročné testy bez velkých problémů, pak jste spokojen. Je to také odměna pro ty, kteří na tomto projektu již více než rok pracují," říká Fregosi, který do prototypového speciálu nechal zabudovat asi 380 koňový motor ze závodní verze modelu C-Elysée, který v oblasti výkonu už odpovídá budoucí specifikaci vozů WRC.
U Citroënu tak akuálně vyhodnocují data nejen z prvních dvou vývojových testů, ale zároveň také pracují na stavbě druhého testovacího speciálu. Ten by měl brzy vyrazit na asfaltové testy. Tempo testů by tedy mělo začít zrychlovat. "Půjde to takto tak dlouho, dokud nedostaneme homologaci pro závodní auto na Rallye Monte Carlo 2017. Tento bod se zdá být ještě daleko, ale přesto tu bude rychleji, než si myslíme," dodává Fregosi s odkazem na nabitý testovací program následujících měsíců.
"Během testu jsme měli několik cílů - samozřejmě jsme chtěli otestovat spolehlivost spousty komponent. Uvedený nájezd každého dílu je sledován, abychom věděli, že odpovídá homologaci. Už jsme ale také hledali vhodné nastavení a snažili se, aby se jezdec cítil pohodlně."
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.