Čtvrtou soutěž letošního MS v automobilových soutěžích zahájil tradičně shakedown. Ten probíhal ve Villa Carlos Paz. Organizátoři připravili účastníkům trať dlouhou 6,01 kilometrů. Nejrychleji ji zvládl projet Hayden Paddon s Hyundai i20 WRC.
Hyundai využil dlouhou pauzu mezi soutěžemi v Mexiku a Argentině k práci na zavěšení své i20 WRC. Zlepšení vozu ukázal hned na shakedownu Hayden Paddon, když zajel výrazně rychlejší čas než Pola R WRC v rukou Ogiera a Latvaly. Čtvrtým místem potvrdil zlepšení korejské značky Dani Sordo.
Problémy měl ale Thierry Neuville - Belgičan zajel šestý čas, avšak při prvním průjezdu jej pozlobila elektronika, ve třetím zase dostal defekt. Nejlepší Ford byl v rukou Otta Tänaka na 7. místě, jenže už se ztrátou přes 5 vteřin. Sympatický devátý čas zajel domácí Marcos Ligato s Citroënem DS3 WRC.
"Ve voze jsem měl dobrý pocit, ale i tak jsem překvapen takto rychlým časem. Změny na zavěšení jsou opravdu dobrým krokem vpřed. Speciálka byla trošku rozbitá a křivolaká, ale přesně takové najdeme i na soutěži. Ale určitě je dobré, že jsem měl dobrý pocit," řekl Hayden Paddon.
Výsledky shakedownu:1) Hayden Paddon, Hyundai i20 WRC - 4:02,9 min. 2) Jari-Matti Latvala, Volkswagen Polo R WRC - 4:04,2 min. 3) Sébastien Ogier, Volkswagen Polo R WRC - 4:04,9 min. 4) Dani Sordo, Hyundai i20 WRC - 4:05,9 min. 5) Andreas Mikkelsen, Volkswagen Polo R WRC - 4:06,8 min. 6) Thierry Neuville, Hyundai i20 WRC - 4:07,6 min. 7) Ott Tänak, Ford Fiesta RS WRC - 4:08,0 min. 8) Mads Ostberg, Ford Fiesta RS WRC - 4:09,3 min. 9) Marcos Ligato, Citroën DS3 WRC - 4:12,2 min. 10) Henning Solberg, Ford Fiesta RS WRC - 4:13,5 min. 11) Eric Camilli, Ford Fiesta RS WRC - 4:14,4 min. 12) Nicolas Fuchs, Skoda Fabia R5 - 4:19,7 min. 13) Lorenzo Bertelli, Ford Fiesta RS WRC - 4:21,3 min. 14) Valeriy Gorban, Mini JCW WRC - 4:21,4 min.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.