Stéphane Sarrazin, který momentálně nastupuje s týmem Toyoty ve vytrvalostním World Endurance Championship (WEC), ale z rally jej z minulosti také velmi dobře známe, bude hlavním testovacím jezdcem Toyoty při jejím návratu do WRC.
K Stéphanu Sarrazinovi, kterého si můžeme pamatovat například z dob továrního týmu Subaru a který si ve své kariéře vyzkoušel i závod Formule 1, se ještě připojí ještě Sebastian Lindholm a 27letý Francouz Eric Camilli. Ten se stává prvním členem juniorského programu Toyoty ve WRC. Camillioho jsme mohli vidět například na Rally Monte Carlo, kde dojel v rámci WRC2 s Fordem Fiesta R5 čtvrtý.
Ani Lindholm není fanouškům rally neznámý, je to bratranec Marcuse Grönholma a v letech 1990, 1993, 1995, 2000, 2002, 2003, 2004 a 2006 vyhrál finský rallyový šampionát. Ve WRC jsme ho mohli vidět při 37 soutěžích, nejlepším umístěním je 4. místo z Finské Rally 1997, kdy jel s Fordem Escort WRC. V roce 2007 se Sebastian Lindholm postaral o šotolinový debut Suzuki SX4 WRC na Britské Rally.
Sarrazin se sice od konce svého angažmá u továrního týmu Subaru v roce 2006 soustředil primárně na okruhové závodění, nicméně občas jsme jej mohli vídávat na tratích rally soutěží, vloni například vyhrál Tour de Corse, která se jela v rámci ERC. Společně s programem ve WEC se účastní také seriálu Formule E.
Yaris WRC vyvinutý týmem TMG (Toyota Motorsport GmbH) jsme sice už mohli vidět na testech na různých místech vloni, nicméně tyto přípravy by v následujících dvou letech měly nabrat na intenzitě.
Prezident TMG, Yoshiaki Kinoshita, říká: "Je to velká čest být požádáni o to, abychom přivedli jméno Toyota zpět do World Rally Championship společně s naším pokračujícím angažmá ve World Endurance Championship. Vést zároveň dva tovární programy v motorsportu je samozřejmě výzvou, ale věříme, že máme zkušenosti a odhodlání uspět.
Na cestě zpět do WRC je před námi spousta práce, ale to, že jsme dostali podporu od Toyota Motor Corporation a našeho prezidenta, Akio Toyody, je velmi povzbuzující. Už se těšíme, až uděláme další kroky v rozsáhlém vývojovém plánu a také vývojovém plánu programu mladých jezdců. Je to vzrušující čas a už se na něj těšíme s velkým očekáváním."
Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?
Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.
BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.
Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.
Čínský výrobce Zeekr, vlastněný koncernem Geely, odhalil ceny a specifikace nového elektrického SUV Zeekr 7X pro Austrálii i Evropu. Prémiově laděný elektromobil, který vznikl pod taktovkou evropských vývojářů, míří přímo proti Tesle Model Y, Audi Q6 e-tron či BMW iX3. S dojezdem až 870 km, extrémně rychlým nabíjením a výbavou srovnatelnou s luxusní třídou může výrazně zamíchat kartami v segmentu.
Francouzská značka Alpine oficiálně představila svůj první elektrický crossover. Novinka s označením A390 navazuje na loňský koncept a zaujme nejen ostře řezaným designem, ale především technikou: pod kapotou má tři elektromotory, až 470 koní a baterii s kapacitou 89 kWh. Do prodeje půjde koncem roku.
Škoda Auto představila futuristickou vizi legendárního modelu Favorit. Kultovní hatchback z konce osmdesátých let se v nové studii mění na elektrický crossover, který spojuje retro prvky s aktuálními designovými trendy. Projekt vznikl z iniciativy designérů Ljudmila Slavova a Davida Stingla.
Nissan se s novou Microu vydal cestou nejmenšího odporu – převzal Renault 5 E-Tech a přemaloval ho. Výsledek? Elektromobil bez vlastní identity, který selhává v designu i konkurenceschopnosti. Japonci vsadili na špatného koně a přidali vlastní chyby.
Ročně se v Česku prodá na 650 000 ojetých aut. Může se proto zdát, že koupit si ojeté auto není žádný problém. Velký výběr ovšem ještě není zárukou kvality. Nemalé množství prodávaných ojetin skrývá před kupujícím svou historii. K tomu, aby se nechali vlákat do pasti, napomáhá i řada častých chyb, které zájemci při výběru vozu dělají. Které to jsou a čemu se vyhnout?
Každý motorkář, ať už jezdí po městě, okreskách nebo v lehkém terénu, ví, jak snadno může dojít k nečekanému pádu. Někdy stačí kluzká vozovka, jinak postavený stojan nebo prosté zaváhání při manipulaci na místě. A právě v těchto situacích často dochází k poškození některé z nejcitlivějších částí – ovládacích páček.
Toyota udělala revoluční krok. Její nejprodávanější SUV RAV4 bude od modelového roku 2026 k mání výhradně jako hybrid nebo plug-in hybrid. Bez čistě benzínové varianty tak míří ke stovkám tisíc Američanů, kteří si změny ani nemusí všimnout – a přesto začnou jezdit čistěji.
Čínská technologická značka Xiaomi oficiálně představila svůj druhý elektromobil – sportovní SUV YU7. S dojezdem přes 830 kilometrů, výkonem až 681 koní a vzhledem evokujícím Ferrari Purosangue má YU7 ambici stát se vážnou konkurencí Tesly Model Y – alespoň na domácím trhu.