Francouzský speciál kategorie WRC zvládl vyhrát už slušnou řádku RZ - díky Madsi Ostbergovi v Mexiku o uplynulém víkendu získal už 300. nejrychlejší čas.
Citroën DS3 WRC má na co navazovat, vždyť jeho přímými předchůdci byly modely C4 a Xsara, se kterými Citroën slavil mnoho titulů. Jejich nástupcem se s příchodem nových pravidel stal v roce 2011 speciál DS3 WRC. Speciály WRC jsou od té doby poháněny benzínovými čtyřválci s přímým vstřikem paliva o objemu 1,6 litru, navíc jsou dopovány turbodmychadlem, jen připomeňme, že předtím se jezdilo s dvoulitry. O přenos síly se starají mechanické diferenciály s uzávěrkou přední i zadní nápravy a šestistupňová sekvenční převodovka.
Jak bylo již řečeno speciál DS3 WRC debutoval společně s Fiestou RS WRC od Fordu ve Švédsku roku 2011 (Monte Carlo tehdy ve WRC nebylo, a tak se začínalo na severu Evropy). Tehdy na RZ6 Likenas získal první nejrychlejší čas pro Citroën Sébastien Ogier. Od té doby vůz slavil dva jezdecké i značkové tituly (v letech 2011 a 2012), vyhrál 23 rally a druhý den v Mexiku získal zásluhou Madse Ostberga i 300. nejrychlejší čas v RZ (RZ11). Po Mexiku už má DS3 WRC 303 vyhráných testů (Meeke RZ18 a Ostberg RZ20 a RZ21).
Velkou zásluhu na této oslnivé statistice má samozřejmě Seb Loeb, který s DS3 WRC vyhrál hned 16 rally včetně té první v Mexiku před třemi lety. Zároveň si rallyový rekordman připsal hned 149 nejrychlejších časů v RZ. Sébastien Ogier získal 55, Mikko Hirvonen 54, Petter Solberg s privátním speciálem 30, Dani Sordo 14, Thierry Neuville 11, Bryan Bouffier a Nasser Al-Attiyah po jednom. A co současní jezdci? Kris Meeke má zatím jen jeden nejrychlejší čas na RZ a Mads Ostberg jich má už sedm.
Nejúspěšnějším autem francouzské značky je ale C4 WRC, která mezi lety 2007 až 2010 získala 36 vítězství a 620 nejrychlejších časů. Xsara, která jezdila mezi roky 2001 až 2006 získala 32 vítězství v rally a 472 v měřených testech.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?