Rosanna Tennant z motoristického pořadu Pole Position bude provedena továrnou Prodrive, kde ji Ben Sayer, manažer pro styk s veřejností, provede stavbou vozu WRC.
Kostra karoserie
Pořad začíná porovnáním dvou vozů Mini John Cooper Works - jednoho v silniční verzi, jednoho ve verzi WRC. Poté už se přesouváme do továrny Prodrivu, kde je kostra karoserie Mini JCW WRC, která je postavená z hrubé oceli. Prodrive vyřeže z běžné karoserie všechny nepotřebné části a zároveň slabá místa vyztuží a zároveň zabuduje do vozu ochrannou klec. Přitom už přeměna karoserie běžného Mini Countrymanu na karoserii WRC trvá dlouho - 500 až 600 hodin práce.
Ochranná klec neslouží pouze pro ochranu posádky, ale také zvyšuje tuhost karoserie vozu. Možnost změny částí vozů je výrazně limitována pravidly, takže dost věcí na voze WRC je shodných s produkčními vozy.
Sestavení auta
Po zhotovení kostry se nový vůz přesouvá do lakovny - všechny Mini jsou nalakována na bílo. Poté jde auto do od tzv. 'rally shopu', kde je speciál sestaven. Sayer ukazuje divákům 6 stupňovou sekvenční převodovku a vysvětluje, že jednotlivá ozubená kola jsou ve srovnání s běžnou převodovkou mnohem silnější.
Dalším objektem zájmu je motor, jehož konfigurace je shodná se silničním autem, ale vše ostatní je speciálně vyrobeno pro rally. Například blok motoru musí zůstat zachován. Tlumiče a pružiny jsou podle Sayera asi nejdůležitější věcí na voze WRC, protože udržují kola v kontaktu s povrchem. A výstižně dodává, když kola nemají kontakt s vozovkou, tak nikam nejdete. Zajímavostí je, že na šotolinových zkouškách jsou kola asi jen 50 % času v kontaktu se zemí (zřejmě neplatí pro Finsko, ale spíš rozbitější tratě).
Projekt Mini WRC bohůžel nedopadl podle plánů
Další zastávkou na cestě továrnou jsou kabely a elektronika. Jedná se o nesmírně složitý proces, navíc jde o poměrně dost drahou součást Mini JCW WRC, protože musí vydržet jakékoliv podmínky. Používají se stejná řešení jako u stíhacích letounů.
Poté se dostáváme k nalakované karoserii, do které jsou postupně zabudovávány všechny komponenty závodního vozu. Jako první jde do vozu elektronika nebo třeba motorek stěrače (standardní silniční verze). Zástavba všech součástí Mini do karoserie zabere asi 2 - 3 týdny. Z továrny Mini, která není daleko od sídla Prodrivu, vyjíždí nové auto každou minutu...
Na konci videa stojíme u vozu, který je už kompletně připraven na závodění, stačí nasadit kola. A pochopitelně převést na účet Prodrivu asi 400 000 GBP.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.