Série vítězství jezdce z Francie znamenala už v minulých letech výrazný pokles napětí ve WRC. Jenže po odchodu Sébastiena Loeba se ihned chopil šance jeho krajan Sébastien Ogier a pokračuje v roli 'dominátora' světového šampionátu. FIA teď reaguje.
Nadvláda jediného jezdce není pro daný sport dobrá. Ve Formuli 1 jsme zažili tuto situaci v éře Michaela Schumachera, ve WRC zase v posledních devíti sezonách, kdy vládl Sébastien Loeb. Ještě ani Loeb kompletně z rallysportu neodešel a jeho krajan, Sébastien Ogier, se dostává do stejné pozice jako měl starší ze Sébastienů - vládne soutěžím MS.
Představitelé jsou pochopitelně znepokojeni a zvažují kroky, jak jezdce VW přibrzdit. Jednou z možností by bylo otáčet startovní pořadí. Místo toho, aby si nejrychlejší jezdec na šotolinových soutěžích užíval vyčištěné tratě od jezdců, kteří startují před ním, musel by vedoucí jezdec (letos většinou Ogier) startovat jako úplně první a čistit trať. To by jej stálo čas a konkurence by se na něj mohla opět dotáhnout.
Jenže podobná situace už tu byla a není to tak dávno, vzpomínáte? Tehdy se na konci každé etapy řešila jen jediná otázka: 'O kolik zpomalit, abych druhý den nemusel startovat jako první?'
Taktizování dosáhlo vrcholu za éry Loeba
Také FIA si momentálně neví rady s tím, která varianta je lepší: "Z mého pohledu je ale momentální situace taková, jako bychom dávali nejrychlejším jezdcům dárek." Cituje šéfa rally ve FIA, Jarmo Mahonena, Autosport. Taktizování na konci etapy by se dalo zabránit udělováním bonusových bodů na konci etapy: "Budeme o tom prvně muset hodně hovořit, než se rozhodneme k nějaké změně."
Ogier už se k celé situaci také vyjádřil: "Nevím, co je na současném formátu špatného. Do kvalifikace vyrážím jako první, takže mám menší nevýhodu v podobě špinavé tratě."
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?