Před startem Rally Portugal čeká na fanoušky rally jedno překvapení. Zatímco M-Sport musel termín představení Fordu Fiesta R5 o pár týdnů odložit, Citroënu se povedlo dokončit DS3 R5 o něco dříve, než se původně čekalo.
Kategorie R5 představuje budoucnost rallysportu. Tyto vozy by se měly blížit strojům WRC, ale přesto by měly být k dostání za rozumnou cenu. Alespoň tak si to představuje FIA a je samozřejmé, že na to slyší nejen výrobci, ale také zákazníci. Ti už se nemohou dočkat nových vozů, u Fordu (M-Sportu) a Peugeotu už statické prezentace proběhly.
Do tohoto lukrativního obchodu by se chtěl velkou měrou zapojit i Citroën Racing. Francouzi kategorii S2000 ingnorovali (i když v rámci koncernu je na tomto poli velmi úspěšně zastupoval Peugeot) a až na tlak arabských sponzorů (Nasser Al-Attiyah dokonce kvůli tomu odešel od Citroënu k M-Sportu) začal prodej DS3 RRC (tedy vlastně S2000 s motorem 1,6l s turbem).
Téma R5 je ale očividně zajímavé i pro Citroën, který chce být od samotného začátku také na trhu. Během nadcházející Rally Portugal chce tým vůz poprvé prezentovat veřejnosti. "Ano, DS3 R5 poprvé ukážeme ve Faru. Na našem plánu se však nic nemění. Vývoj běží na plné obrátky. Vzhledem k tomu, že u těchto vozů se po homologaci dají jen velmi obtížně měnit jednotlivé díly, tak chceme následující měsíce využít k testům a nejdříve na podzim požádat FIA o homologaci.
DS3 R5 pak poprvé v závodním tempu uvidíme během prvního říjnového víkendu, kdy se jede Rally de France," říká Yves Matton, šéf Citroënu. M-Sport chtěl původně s novou Fiestou R5 startovat poprvé již v Portugalsku, jenže z plánovaného startu sešlo, protože britský tým nestíhá homologaci auta do původního data - 1. dubna. Momentálně se také zdá, že vůz v Portugalsku nepojede ani v rámci testu (třeba jako předjezdec).
Citroën vyvíjí kromě DS3 WRC i DS3 R5
Fiesta R5 zatím jezdí stále v Británii. Tým se chce brzy přesunout ze šotoliny na asfalt. Podle některých pozorovatelů může být i datum 1. června, tedy další termín pro homologaci auta, obtížně splnitelné. M-Sport se nechal slyšet, že by chtěl být první, kdo bude vůz této kategorie nabízet, zároveň však musí být jeho produkt dostatečně konkurenceschopný v porovnání s konkurencí z Francie. Podle pravidel mohou výrobci vůz po homologaci upravit pouze dvakrát - dva tzv. žolíci.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?