Budeme příští rok startovní číslo 1 vídat na soutěžích MS jen v případě, že pojede Sébastien Loeb? A nebo ho dostane jeden z jezdců Citroënu?
Dle článku 17.1 sportovních regulí FIA pro mistrovství světa v rally má číslo 1 mít na svém voze jezdec s prioritou číslo 1. V pravidlech stojí: "Mistr světa z předchozí sezony dostane startovní číslo 1. Druhý jezdec v týmu mistra pak číslo 2. Další startovní čísla FIA přidělí dle výsledků mezi konstruktéry. Zbývající jezdci s prioritou 1 nebo 2, kteří nespadají pod článek 13.3 obdrží od jednotlivých pořadatelů po řadě čísla až do 30."
V onom článku 17.3 je napsáno: "Jezdci s prioritou 1 si mohou požádat o určitá čísla, které je odliší za předpokladu, že s touto žádostí bude souhlasit FIA."
Sám Sébatien Loeb, co se tohoto problému týče, nemá jasno. Nicméně pravidla hovoří dost jasně na to, aby bylo jasné, že lednové Rally Monte Carlo pojede na svém Citroënu DS3 WRC s jedničkou. Hirvonen pak dostane číslo 2 a Sordo 3. Nastane tak situace, že startovní číslo 1 příští rok uvidíme jen na pěti až šesti soutěžích, kterých se Francouz zúčastní?
Kdo bude mít jedničku na voze příští rok?
Dle pravidel by to mělo být tak, že druhý jezdec týmu obdrží startovní číslo 2, jenže Hirvonen je jasnou jedničkou týmu, když se zúčastní všech soutěží. Teoreticky by to měl být on, kdo bude mít na autě startovní číslo 1. Tiskový mluvčí Citroënu však německému rallye-magazinu.de řekl, že se Fin tohoto privilegia vzdal. Jak to tedy v roce 2013 bude, zůstává nejasné.
Pravidlo, že úřadující mistr světa vozí na svém voze číslo 1 je praktikováno od roku 1995. Předtím se to lišilo na jednotlivých soutěžích, ale buď to byl loňský vítěz daného podniku nebo jezdec, kterého si pořadatelé vybrali sami. Situace, která nastane příští rok, tedy že úřadující šampion nebude bojovat znovu o titul, nastala v roce 1981 - tehdy se zúčastnil mistr světa z roku 1980, Walter Röhrl, pouze soutěže na San Remu.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?