Úvodní etapu Španělské Rally, první soutěže FIA mistrovství Evropy rally historických vozidel dokončila i česká posádka Janota – Vyoral.
Žlutý Opel Kadett C/GT – E, 16V Hájek Historic Czech National Rally Teamu včera přejel rampu slavnostního startu v centru Madridu, u královského paláce, a dnes vyrazil do první etapy Španělské Rally, která čítala čtyři rychlostní zkoušky o celkové délce necelých 55 kilometrů. Už během seznamovacích jízd bylo zřejmé, že úvod Španělské Rally bude více vyhovovat silným a rychlým vozům Porsche, které na delších rovinkách, jenž se v těchto rychlostních zkouškách nezřídka vyskytovaly, získávají značnou výhodu na konstrukčně pomalejší vozy, k nimž se řadí i Opel posádky Janota – Vyoral.
Bohužel, už v průběhu druhé rychlostní zkoušky bylo jasné, že se přidal jeden technický problém, který posádku žlutého Opelu pořádně potrápil. Unikající olej z motoru se dostával na spojku, která začala prokluzovat, což znamenalo citelné zpomalení při výjezdech ze zatáček a jízdě do kopce. Vzhledem ke konstrukci motoru Opel Kadett C/GT, 16 V ale nejde únik oleje do spojky jednoduše odstranit, a tak lze předpokládat, že i během druhé etapy nebude moci posádka využívat plný výkon vozu.
Posádka Hájek Historic Czech National Rally Teamu je v současné chvíli na jedenáctém místě celkově, devátém místě v mistrovství Evropy, třetím bodovaném místě v kategorii 2 a prvním ve třídě C3. Ve druhé etapě Španělské Rally čeká na soutěžní posádky Španělské Rally šest rychlostních zkoušek, které jsou rozdělené do dvou sekcí. Celkem dvakrát soutěžní posádky zavítají až do nadmořské výšky skoro 1 600 m.n.m.
Miroslav Janota: „Včera jsme měli největší strach z toho, abychom z těch velkých kopců, které nás zítra čekají, sjeli a auto brzdilo. Teď mám trochu obavy, abychom tam vůbec vyjeli. Bohužel se projevila netěsnost motoru a unikající olej jde do spojky, která klouže. Nemůžu motor pořádně vytáčet, což znamená velkou ztrátu. Budeme se ale po každé rychlostní zkoušce snažit spojku sušit a čistit, což by mělo trochu zmírnit problém. Vždy je to ale jen na chvíli a hlavně u dlouhých rychlostních zkoušek, které nás ve druhé etapě čekají, to bude asi problém. Budeme ale bojovat.“
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?