Poslední soutěž ME se jela ve Švýcarsku.
Rally du Valais, 17 rychlostních zkoušek o celkové délce 264 km se jela o víkendu ve Švýcarsku. První etapu soutěže vyhrál domácí Reuche s Peugeotem 207 S2000. Sekundoval mu rychlý Sousta se stejným vozem Rosseti byl čtvrtý a pátý Betti. V klasifikaci ME bylo pořadí Rosseti, Betti 0,3, Tlusťák 3,6 a Oleksowicz 7,6.
Věci se začaly dít hned na záčátku druhé etapy. Po RZ 4 odstupuje Rosseti na poruchu řemenice a v té samé zkoušce odstupuje Betti na technickou závadu. Sousa likviduje hydrant, ale pokračuje. Tlusťák hlásí problémy s motorem Fabie a na vedoucího Oleksowicze má ztrátu 2:24,3. V servisu se vše daří opravit. V sedmé rz uráží vedoucí Sousa kolo. Po osmé zkoušce ztrácí Tlusťák na vedoucího Oleksowicze témeř dvě minuty a tak se třetí místo v ERC zdá být ztraceno.
Oleksowicze ale začne trápit jeho Fiesta, respektive řízení. S nefunkčním řízením jede dvě rz. Ve večerním servisu je rázem veseleji, když Tlusťák vede před polským jezdcem o čtyři minuty.
V sobotu ráno se Oleksowicz moc dobře nevyspal a vůbec se nedostal do tempa. V závěru dne pak ještě praksla poloosa. Pro vítězství v rámci ERC v Rally du Valais si tak dojeli Tlusťák se Škaloudem a Fabií S2000.
Rally celkově vyrál Reuche s 207 S2000, druhý byl Burri S EVO X 2:04,1 a třetí Tlusťák.
Celkové pořadí ERC je tedy 1 Luca Rossetti (ITA) 253 2. Luca Betti (ITA) 223 3. Antonin Tlustak (CZE) 164 4. Maciej Oleksowicz (POL) 163 5. Szymon Ruta (POL) 101 6.Rok Turk (SVN)59 7. Giovanni Vergnano (ITA) 51
Škoda Scala je na trhu už několik let a vždy byla mezi svými rivaly tak trochu opomíjenou volbou. Není vnímána tak prestižně, jako třeba Golf a ani není extravagantní jako třeba Peugeot 308, ale přesto bychom si v této kategorii vybrali právě Scalu, proč?
Šéf Škody Auto Klaus Zellmer dnes oznámil zásadní redukci pracovních míst, která postihne zhruba 15 % zaměstnanců automobilky v Česku. To by znamenalo ztrátu téměř 6000 pracovních míst, přičemž největší dopad se očekává na agenturní pracovníky, kteří tvoří asi desetinu celkového počtu. Redukce však zasáhne i kmenové zaměstnance. Uvedl to ekonom Lukáš Kovanda.
Prodej Tesly v Evropě dramaticky klesá – jen minulý měsíc se propadl o polovinu. Za útlumem zájmu nemusí stát jen konkurence, ale i kontroverzní výroky a politická angažovanost samotného Elona Muska, upozorňuje The Guardian.
V poslední kapitole naší recenze hybridního modelu DS 4 si vše hezky shrneme. Nebude chybět ani srovnání s Lexusem UX, který by se dal nazvat hlavním rivalem. V čem je lepší DS, jaké má slabší stránky a který crossover bychom si koupili?
Peugeot se vrací do boje! Tým Peugeot TotalEnergies vstupuje do své třetí sezóny FIA WEC a hned na úvod ho čeká výzva v podobě maratonu 1812 km Kataru.
BMW Group posouvá hranice elektromobility a na Tech Days v Landshutu odhaluje detaily nové generace elektrického pohonu. Inovativní 800voltová technologie slibuje rychlejší nabíjení a vyšší efektivitu, přičemž bude součástí všech modelů připravované řady Neue Klasse. První vozy s revolučním pohonem zamíří do výroby ještě letos v maďarském Debrecínu.
V rámci aktuálního trendu oživování retro ikon se na scénu vrací Yugo, bývalý balkánský bestseller, který si vysloužil kultovní status, ale také označení "nejhorší auto na světě". Nyní se objevily první náčrty nového modelu, který by měl spatřit světlo světa v roce 2027. Tento malý vůz s klasickým spalovacím motorem slibuje návrat legendy.
BMW posouvá hranice elektromobility a dokazuje, že extrémní výkon nemusí znamenat nekontrolovatelnou sílu. Na Auto Shanghai představí koncept „Vision Driving Experience“, který ukáže, jak lze obrovský výkon zkrotit pro maximální jízdní dynamiku.
Kia odhalila první snímky svého nového elektromobilu EV4, který přichází jako součást rozšiřujícího se portfolia značky. Tento model je postaven na pokročilé platformě E-GM a 400voltové architektuře, což by mu mělo zajistit dojezd přes 600 km na jedno nabití. Cena modelu se očekává od 40 000 eur (cca 1 milion korun).
Tesla model Y Juniper byla představena teprve nedávno. Už se ale našla společnost, která si ji vzala do parády a přetvořila ji v tento vytuněný klenot. Jde o společnost CarLab(Hong Kong)Detailing & Customization. Jak se vám líbí?
Porsche čelí oslabujícím prodejům a podnikání v Číně, což vedlo k zahájení programu úspor a investic. Firma zároveň oznámila snížení počtu pracovních míst v regionu Stuttgart jako součást své restrukturalizace. Informoval o tom web Auto motor und sport.
Terramar je zcela novým modelem samostatné automobilky Cupra, která za poslední roky výrazně získává na popularitě. Jedná se o SUV s lehce rozdvojenou osobností – snaží se být ekologicky šetrné a zároveň se tváří jako maniak, který v zatáčkách natrhne zadek kde komu. Odvaha mu obzvláště v této fialové metalíze nechybí, nicméně jak obstojí v naší recenzi ? Vyplatil se risk a nebo jde o propadák?