Vstup Volkswagenu do MS má na celé mistrovství velký vliv. Právě díky wolfsburgské automobilce se o MS zajímají další automobilky, které by se s ní v budoucnu chtěli měřit.
Toyota na konci minulého týdne oznámila, že vstoupí do Le Mans. To bylo veřejným tajemstvím, japonská automobilka se od konce programu v F1 snažila najít nové uplatnění v motorsportu, aby byla jejich nepovedená kapitola v královně motorsportu zapomenuta. Neustále se čekalo na oznámení jejich rozhodnutí, ale i katastrova v elektrárně Fukušima způsobila, že byla Toytota zaneprázdněna jinými věcmi.
Teď už se ale opět motorsport dostal na pořad dne a kromě vstupu do Le Mans (viz zde) se šušká, že se chystá i návrat do MS v automobilových soutěžích. Před tím, než se Toyota vrhla do F1 totiž zaznamenala v rally 4 jezdecké a 3 konstruktérské tituly.
Časy se od té doby změnily, se vstupem VW do MS dostává celý šampionát nový rozměr v plánech výrobců. Některé značky by se totiž s Volkswagenem nemusely chtít měřit pouze na poli sériových aut, ale také na závodních tratích. Už dlouho chodí všechny zprávy o technických předpisech v MS také k Toyotě a v novém Yarisu by měla výbornou výchozí platformu pro WRC.
Podobně vypadá situace i u Hyundaie. Dynamicky se rozvíjející automobilka z Koreje totiž nesoutěží pouze o podíl na trhu, ale také se snaží si vybudovat novou image. Podobně jako nejnovější zprávy ze zasedání světové rady motorsportu ohledně rally chodí do Japonska, tak i do Koreje vždy míří jedna kopie.
I Hyundai má ve WRC určitou historii, ta je ale každopádně o poznání méně úspěšnější než v podání Toyoty. Ve spolupráci s britským MSD nasazoval Hyundai do MS do roku 2003 Accenty. Pak ale vznikly mezi oběma partnery spory o financování celého projektu a Korejci se rozhodli v půlce sezony stáhnout. Díky tomu museli FIA zaplatit rekordní pokutu. Teď by ale mohl přijít nový začátek.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?