Mikko Hirvonen získal druhé vítězství pro Ford Fiesta RS WRC. Za toto vítězství však může děkovat kolegovi Latvalovi, který mu poslední den přepustil na příkaz týmu vedení v závodu. Stejné to bylo i u Citroënu, kde Ogier přepustil Loeba na desáté místo celkové klasifikace.
Aktualizace po II. etapě:
Pořadí
Posádkavůz Celkový čas Ztráta navedoucího 1. Hirvonen M. - Lehtinen J. Ford Fiesta RS WRC 3:35:59,0 --- 2. Latvala J. - Anttila M. Ford Fiesta RS WRC +14,7 3. Solberg P. - Patterson C. Citroën DS3 WRC +44,8 4. Wilson M. - Martin S. Ford Fiesta RS WRC +8:45,2 5. Al-Qassimi K. - Orr M. Ford Fiesta RS WRC +12:33,3 6. Paddon H. - Kennard J. Subaru Impreza WRX STi +17:29,3 7. Kosciuszko M. - Szczepaniak M. Mitsubishi Lancer Evo X +19:01,3 8. Salyuk jr. A. - Cherepin P. Mitsubishi Lancer Evo IX +21:08,5 9. Guerra jr. B. - Rozada B. Mitsubishi Lancer Evo IX +22:48,9 10. Loeb S. - Elena D. Citroën DS3 WRC +30:02,9Aktualizace po II. etapě:
Dnešní etapa již nepřipravila proo účastníky tak těžké podmínky, jako ta první. Všechny zkoušky se dnes odjeli za sucha a v nevýhodě tedy zača být Hirvonen jako první na trati. Toho také hned v první dopolední RZ přeskočil jeho stájový kolega Latvala. Citroeny se vrátili po včerejších problémech znovu do bojů. Ve čtyřech dopoledních zkouškách však zajížděli časy do pátého místa, všechny tyto RZ vyhrály tovární Fordy. Třetí Petter Solberg začínal pomalu nabírat na vedoucí duo ztrátu.
Hned první dopolední RZ15 vystavila Henningu Solbergovi nemalé problémy s elektronikou, díky kterým značně ztratil, když dokonce na trati musel zastavit. Odpoledne se naopak začalo lépe dařit Citroenům a všechny odpolední zkoušky vyhráli tentorkát Loeb s Ogierem. Ogier čtyři, Loeb dvě. Nyní patří Ogierovi jedenáctá průběžná příčka se ztrátou devatenáct a půl minuty, Loeb je nyní šestnáctý se ztrátou bezmála půl hodiny.
Produkční vozy stále vede Paddon, velkou stíhací jízdů však předvedl Polák Michal Kosciuszko. Ten celý den v rámci PWRC zajížděl vyrovnané časy okolo druhého, třetího místa a Paddona stáhnul na pouhých 2,9 s.
Pořadí
Posádkavůz Celkový čas Ztráta na vedoucího 1. Latvala J. - Anttila M. Ford Fiesta RS WRC 2:43:47,4 --- 2. Hirvonen M. - Lehtinen J. Ford Fiesta RS WRC +22,7 3. Solberg P. - Patterson C. Ford Fiesta WRC +59,5 4. Wilson M. - Martin S. Ford Fiesta RS WRC +5:53,7 5. Al-Qassimi K. - Orr M. Ford Fiesta RS WRC +9:24,4 6. Paddon H. - Kennard J. Subaru Impreza WRX STi +13:29,2 7. Kosciuszko M. - Szczepaniak M. Mitsubishi Lancer Evo X +13:32,1 8. Salyuk jr. A. - Cherepin P. Mitsubishi Lancer Evo IX +15:33,1 9. Guerra jr. B. - Rozada B. Mitsubishi Lancer Evo IX +16:35,0 10. Novikov E. - Giraudet D. Ford Fiesta RS WRC +17:00,8
Aktualizace po I. etapě:
Vytrvalý a silný déšť skrápěl tratě Australské rally ještě před samotným startem. Z rychlostních zkoušek se stalo blátivé peklo a ani ostřílení mazáci jako Loeb, nebo Petter Solberg nepamatují takové posmínky na závodě WRC. Přesto se všichni jezdi srdnatě pustili do závodění. Ne všem všk bylo přáno spatřit cíl první etapy. Prvním odpadlíkem byl už na RZ4 Sebastien Loeb. Jak sám přiznal, v jednom okamžiku se podíval na display ukazující průběžné časy v RZ (splity) a ztratil na malý okamžik koncentraci. To mělo za následek tři kotrmelce jeho vozu Citröen DS3 WRC a odstoupení ze soutěže. Zatím se neví, zda Loeb bude pokračovat v rámci Superally. Tíha okamžiku, nebo možná až zbytečné riskování v první etapě poslalo mimo hru i druhého Sebastiena z Citröenu - Ogiera. Ten šel mimo trať v RZ6 a i on musel odstoupit, protože na svém voze prorazil chladič. Otázkou je, zda Ogier jen přehnal svou snahu v závodech s Fordem, nebo neunesl tíhu okamžiku, kdy by se po Australské rally mohl velmi výrazně dotáhnout na, v tu dobu již odstoupivšího Loeba, v celkovém hodnocení WRC. A do třetice jezdec mimo trať. Tentokrát s Fiestou WRC jedoucí Novikov. I on havaroval a i on musel ze soutěže odstoupit. Ruský jezdec s Francouzským spolujezdcem havarovali v RZ7.Po všech těchto odstoupeních je teď otevřená cesta k vítězství pro jezdce týmu Ford. Otázkou je, který z nich si pro vítězství dojede. Malcolm Wilson už avizoval, že pokud to bude nutné, Ford sáhne po zítřejší etapě k týmové režii. Latvala totiž už nemá šanci na celkové prvenství v šampionátu a tak by v případě nutnosti pustil před sebe Hirvonena. Po první etapě ale vede právě Hirvonen před Latvalou. Třetí je po deseti testech první etapy Petter Solberg. Ten evidentně se svou technikou nestačí tempu továrních Fordů. Spekulovat se ale dá o možné podpoře od Citröenu pro Norského jezdce. Solberg už je totiž momentálně jediný, kdo má reálnou šanci vzít Fordům vítězství.Zítřejší etapa startuje vzhledem k časovému posunu už v půl jedné v noci našeho času a do cíle etapy dojedou posádky zítra dopoledne. I po druhé etapě Vám přineseme aktuální informace a výsledky.
Pořadí
Posádkavůz Celkový čas Ztráta na vedoucího 1. Hirvonen M. - Lehtinen J. Ford Fiesta RS WRC 1:17:11,2 --- 2. Latvala J. - Anttila M. Ford Fiesta RS WRC +7,0 3. Solberg P. - Patterson C. Ford Fiesta WRC +44,3 4. Solberg H. - Minor-Petrasko I. Ford Fiesta RS WRC +2:26,9 5. Wilson M. - Martin S. Ford Fiesta RS WRC +3:03,1 6. Al-Qassimi K. - Orr M. Ford Fiesta RS WRC +4:47,3 7. Paddon H. - Kennard J. Subaru Impreza WRX STi +5:19,7 8. Kosciuszko M. - Szczepaniak M. Mitsubishi Lancer Evo X +6:39,9 9. Salyuk jr. A. - Cherepin P. Mitsubishi Lancer Evo IX +7:22,4 10. Guerra jr. B. - Rozada B. Mitsubishi Lancer Evo IX +8:28,3V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.