V kategorii vozů S2000 se chystá velký převrat. Už teď mohou být nové vozy s motory 1,6l s turbem homologovány. Pro Škodovku je to ale problém, alespoň podle informací rallye-magazinu.de.
Motory o objemu 2,0l, které v S2000 řvou, jsou u lidí oblíbené. Jenže jedná se o vymírající motory. FIA prosazuje svůj "světový" motor 1,6l stále více. Nové vozy S2000 již musí tento motor pohánět. První vlaštovkou je Mini S2000.
Teď bude následovat Ford. Na konci toho týdne plánuje Ford poprvé vyjet s Fisteou S2000 s motorem 1,6l s turbem a 30mm restriktorem. Podle šéfa M-Sportu, Malcolma Wilsona, se podařilo až do letošního roku prodat asi 50 Fiest S2000 s 2,0l atmosferickým motorem. Jenže kvůli změně motorů došlo v letošním roce k prodeji pouze 5 vozů.
Otevřená zůstává otázka, co bude se Škodou dále. Český tým dal francouzské firmě Oreca za úkol postavit motor o objemu 1,6l s turbem, teď se tedy veškeré práce na motoru zastavily? S koncem nepřeplňovaných motorů by český tým musel rallyovou scénu opustit. Nemůže navíc počítat s nějakou pomocí od VW, zde se totiž vyvíjí jiná 1,6tka s turbem pro Polo WRC.
Nový Lancer už na trhu takřka není, bude to konec této kategorie?
Kategorie S2000 asi už u FIA nemá žádnou budoucnost. Náklady raketově vzrostly, navíc odstup od vrcholné kategorie WRC je stále velký. FIA plánuje od roku 2013 nové rozdělení kategorií. FIA plánuje novou třídu, která by měla být založena na aktuálních vozech R3, ale měla by mít poháněna všechna čtyři kola. Navíc chce Světová rada počkat, jak bude vypadat budoucnost vozů R4, protože napříkad vozy Mitsubishi na trhu již takřka nejsou. Navíc vozy této skupiny jsou poháněny 2,0l turbomotory, které nespadají do downsinzingové politiky.
Skončí Škoda v IRC kvůli tomu, že nebude mít turbomotor 1,6?
Koncern PSA již přijmu opatření, aby se této politice přizpůsobil. Nový Peugeot 208, který by se měl objevit v příštím roce, bude nejen v kategorii R3, ale také v kategoriích R1, R2 a R4. Zákaznický program tedy bude ve Francii i nadále velmi silný.
Po delší době se podíváme na zoubek atraktivní ojetině, avšak v tomto konkrétním případě se spíše jedná o zánovní auto, než vyloženě ojetinu. Má najeto lehce přes 7 tisíc kilometrů, je z roku 2021 a největší výhoda je, že proti ceně nové plug-in hybridní Q5 stojí tato přibližně o milion méně. Dnešní recenze zjistí, jak se s touto Q5 jezdí a pro koho bude skvělou volbou.
Před třemi měsíci se společnost AURES Holdings rozhodla po 76 letech transformovat tradiční značku Mototechna do nové podoby. V Praze v ulici Kolbenova otevřela první polistopadovou samostatnou pobočku a značce dala nejen novou podobu loga, ale výrazně posunula na novou úroveň nabídku aut i služeb. To se ukázalo jako dobrý tah, protože tím zacílila na náročnější klientelu. Potvrzuje to i rostoucí NPS (hodnocení úrovně služeb od zákazníků) a vysoké hodnocení na Googlu. Doposud byla Mototechna součástí nabídky všech poboček AURES Holdings v Česku a na Slovensku. Do tří let plánuje Mototechna rozšířit nabídku na 2 000 aut a otevřít další pobočky nejen v České republice, ale i na Slovensku a v Polsku.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?