Kalendář WRC pro rok 2012 ještě nebyl definitivně schválen a už je pod palbou kritiky. Továrním týmům se moc nechce cestovat daleko přes moře, nesrovnalosti přináší také soutěž plánovaná v Abú Zábí.
V přípravovaném kalendáři pro následují sezónu mistrovství světa je třináct soutěží. Jet by se mělo ve Španělsku, Fisnku, Francii, Německu, Řecku, Japonsku, Mexiku, na Novém Zélandu a v Portugalsku. Zbylé dvě soutěže by se měli skládat z úseků ve Švédku a Norsku, soutěž ve dvou zemích je plánována také pro Argentinu a Urugay. Nad Velkou Britnií a Abú Zábím ještě stojí otazníky, v návrhu pro kalendář jsou ale také.
"S kalendářem nesouhlasíme," zastává jednoznačný názor Olivier Quesnel od Citroenu. "V kalnedáři je třináct podniuku, ale z toho pět v zámoří. V minulém roce také nebylo možná zařadit podnik v Abú Zábí do kalendáře, protože se zde nejel žádný podnik jako kandidátský. A teď to má být najednou z ničeho nic možné? Z pohledu logistiky nás šampionát výjde na 1,5 milionů eur a v podstatě za nic. V Abú Zábí, Japonsku a na Nové Zélandu auta neprodáváme."
Abú Zábí ale vyvýjí pro zařazení do kalendáře velkou snahu. Finančně již nepodporuje jen tvární tým Ford, ale i celé mistrovství. Emirát tak naoplátku očekává odpovídající ochotu. Vstříc by zase Emirát mohl vyjí Jeanu Todtovi z FIA na pořádání delších soutěží. Padla také myšlenka, uspořádat podnik nejen v Abú Zábí, ale také jej rozšířit do Ománu a Dubaje.
"Taková soutěž by byla také výrazně dražší," připomíná Sebastien Loeb, i když sám dobře ví, že dlouhé podniky mají i svoje kaldy. "Mohl jsem také jednou startovat na Safari rally a moc jsem si to užil. Stále mám na tuto soutěž fantastické vzpomínky."
Zdroj: rallye-magazin.de
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?