Video blíže poodhaluje cestu DS3 WRC z počítače až do reality, představuje vývoj vozu a změny v pravidlech, které budou pro vozy WRC příští rok platit.
Z českého překladu:
Olivier Quesnell: "Kariéra vozu C4 WRC, včetně těch, které soutěžili v ninulosti i těch nedávných, skončila na konci tohoto roku. FIA nyní přišla s novými pravidly, které jsou založeny na "down-sizingu". Což znamená mít motor s menším zdvihovým objemem, 1,6litrový motor s turbem, a vůz s menším rozvorem. My pro tyto pravidla máme ideální zbraň, která tvoří naši vlajkovou loď - model DS3."
Xavier Mestelan: "Díky pravidlům pro rok 2011 jsme schopni vytvořit více kompaktní vůz. Bude kratší a trochu širší a díky tomu bude zejména na úzkých tratích citlivější."
"Když jsme projekt odtsartovali, začali jsem se soustřeďovat na celkovou architekturu vozu. Potom jsme vytvořili monokok a souběžně s tím jsme vytvořili model pro studium aerodynamiky, abychom získali základní parametry vozu. Celkové rozměry DS3 se od modelu C4 značně liší, což v aerodynamice změnilo hodně věcí. A to je drobná komlikace, protože na aplikaci je méně prostoru. Nejtěžší bylo instalovat vše do kokpitu, který je užší a kratší. Záď vozu byla také značně zkrácena. Trochu to připomíná problémy s bydlením."
Citroen C4 WRC, který poprvé odstartoval v roce 2007 se již stal jednou z legend WRC. Potom, co vyhrál vše, pokud jde o vítězství a světové tituly, nyní zamíří do muzea a bude nahrazen zcela novým voze - DS3 WRC. Tovární konstrukční kancelář Citroen Racing ve Versailles pracovala na voze po celý rok. Testování motoru běželo na plné obrátky s vidinou jediného cíle: start mistrovství světa v únoru 2011 ve Švédsku.
Největší změna v pravidlech od roku 1997, kdy byly zavedeny vozy WRC. Inženýři se nyní pustili do nové výzvy. Udělat z DS3 WRC nový vítězný stroj.
"Například motor bude použit v šesti soutěžích, v porovnání se třemi, jako doposud. Nyní jsem používali ve dvou soutěžích dvě převodovky. Příští rok nám musí vystačit dvě na tři závody. Změnám se nevyhly ani transmisím, když jsme museli vypustit centrální diferenciál. Vozy budou mít pouze přední a zadní mechanický diferenciál. Konec je také řazení na volantu, které je nahrazeno sekvenčním manuálním řazením."
Aby bylo lépe pozuměno hlavním změnám v pravidlech, již na konci roku 2009 postavil Citroen Racing laboratorní vůz. Zavěšení, odpružení a transmise už byly velmi blízko konečné verzi. Na druhou stranu pod kapotou byl přeladěný motor z C4 WRC, aby co nejlépe simuloval kroutící moment motoru o bsahu 1600 ccm.
První test se odehrál na krátkém asfaltovém okruhu blízko továrny ve Versaille, což týmu a Sebu Loebovi dovolilo udělat si první představy o novém voze.
Sébastien Loeb: "Bylo to skutečně moje první svezení ve voze a téměř vše pro mě bylo nové. Byl jsem zvyklý na C4 WRC. Celkové řízení bylo velmi odlišné, protože DS3 WRC je kratší a širší. Je hbitější a reakce jsou brutálnější a nervóznější. Je to teprve začátek a čeká nás hodně práce. Můj první dojem je, že se vůz dobře řídí. Budeme se potýkat s handicapem, že nemáme centrální samosvorný diferenciál. Trochu se projevuje i nedotáčivost vozu, na tom budeme muset ještě zapracovat."
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?