Lexus testoval modely na zamrzlém Bajkalu

Petr Boháč / AutoRoad.cz, 17. dubna 2020, 14:08 Google+

Zamrzlá sibiřská pustina poskytla zázemí pro testování ovladatelnosti a chování dvou zcela odlišných modelů značky Lexus. Velkého luxusního SUV RX s hybridním pohonem a kupé LC s agregátem V8. Testování se ujal ruský mistr driftu a ten se nestačil divit.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Lexus

Lexus | foto: Lexus

Sdílejte článek

Dějištěm výpravy se stal Bajkal, nejhlubší sladkovodní jezero světa, které za zimních teplot až 60 stupňů pod nulou zamrzá do hloubky 1,5 metru. Led bývá tak silný a pevný, že se z jezera stává součást ruské státní silniční sítě.

Úžasné dějiště přímo volalo po výjimečném jezdci. Lexus povolal do akce talentovaného Nikitu Šikova, jednoho z předních ruských mistrů driftu. Je mimo jiné dvojnásobným vicemistrem ruské Drift Series, vicemistrem ruské Formule Drift a vítězem poháru Auto Exotics Cup. I přes jeho předchozí zkušenosti to bylo vůbec poprvé, kdy s vozem Lexus vyrazil na ledovou plochu.

RX se chlubí pozoruhodnou historii coby první „luxusní crossover“ světa, ale tentokrát to bylo poprvé, kdy stylové SUV čelilo extrémní zkoušce na ledu. Šikov připustil, že než se chopil volantu, měl jisté pochybnosti o tom, jak si vůz s elektronickým systémem pohonu všech kol E-Four vlastně povede.

img-responsive

Lexus | foto: Lexus

Pochybnosti zahnal řízený smyk za pohonu všech kol
„Zpočátku jsem byl skeptický, protože RX standardně funguje jako předokolka a zadní kola se zapojují až poté, co senzory rozpoznají prokluz nebo smyk zadních kol. Ale na ledu jsem okamžitě poznal, že zadní náprava se připojuje velmi rychle, takže můžete s jistotou jet řízeným smykem za pohonu všech kol,“ přiznal Šikov.

Šikov dokonce předvedl několik velmi pozoruhodných manévrů, kdy s výhodou využil záběru předních kol. Ve chvíli, kdy rychlost vozu v přímém směru dosahovala 100 km/h, otáčky poháněných kol kvůli protáčení odpovídaly rychlosti jízdy přes 180 km/h.

Typově zcela odlišné je kupé LC s vidlicovým osmiválcem o výkonu 464 koní a pohonem zadních kol. Jeho charakter zaujal Šikova ještě předtím, než vůbec najel na ledový povrch.

„Při jízdě po místních cestách v našem táboře jsem poznal, že jde o křižník na dlouhé vzdálenosti a svižné zdolávání tras se skvělou aerodynamikou, dokonalým handlingem, pohodlnou kabinou a ideální polohou za volantem. Když s ním však vyjedete na led, okamžitě poznáte, že hnací síla míří dozadu. Vzhledem ke hmotnosti vozu a standardnímu obutí nebyla tím hlavním akcelerace, vše stálo na technice řízení a hledání limitů vozu,“ vysvětloval Šikov.

Sněhová clona jako mraky kouře na okruhu
Šikov plně využil příležitost projet se s LC po zamrzlé ploše bajkalského jezera s popraškem sněhu na povrchu. „Záběr nakonec naskočil a bylo to skoro jako jezdit po asfaltu. Mohl jsem si vychutnávat skutečnou osobnost tohoto vozu s otáčkami kol, které odpovídaly rychlosti asi 280 km/h. Zadní kola vrhala vzhůru pozoruhodnou sněhovou clonu, podobně jako mraky kouře, když driftujete na okruhu,“ popisoval ruský expert na drift.

img-responsive

Lexus | foto: Lexus

Při jízdě po zamrzlých jezerech „v divočině“ se dodržují přísná bezpečnostní opatření. Je zakázáno používat bezpečnostní pásy, audiosystém musí zůstat vypnutý a dveře jsou stále odemčeny, pečlivě se sleduje stav ledu, zda nevykazuje známky praskání.

Pro velkolepou Šikovovu prezentaci byly všechny elektronické asistenty a stabilizační systémy vypnuty, aby jízdní výkony reflektovaly jen vůz v jeho nejryzejší podobě pod vedením zkušeného pilota.

Sibiřský mráz nebyl pro elektrický pohon problém
Nasazení RX a LC v sibiřských podmínkách bylo skutečným testem jejich kvality. Ukázalo se, že dvouciferné teploty pod bodem mrazu nejsou pro hybridní elektrický pohon modelu RX 450h žádnou překážkou. V drsném a ledovém terénu prokázalo RX patřičnou jistotu díky elektrickému pohonu všech kol E-Four.

img-responsive

Lexus | foto: Lexus

V případě LC, tedy vozu navrženého spíše pro úchvatné serpentiny při mořském pobřeží, se zamrzlé jezero stalo scénou k prezentaci toho nejlepšího řidičského umění. Jezdci si mohli sami vyzkoušet limity kupé s pohonem zadních kol bez rizika poškození samotného vozu nebo životního prostředí.

Vytisknout

Diskuze: Lexus testoval modely na zamrzlém Bajkalu

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Cupra Formentor VZ

TEST: Cupra Formentor VZ 2.0 TSI 310k – sportovní SUV, které dá stovku pod 5 vteřin

Ilustrační foto

Zelená karta v mobilu. Vystačíte s ní v zahraničí?

citroën berlingo

Akční ceny u nového Citroënu Berlingo - je k mání s benzínem, dieselem i elektromotorem

volkswagen caddy

TEST Volkswagen Caddy 2.0 TDI Life – rodinný univerzál s kompromisy

Citroen C4 X

TEST: Citroen C4 X 1.5 BlueHDI 130 Shine – moderně vypadající retro za skvělou cenu

For Caravan

Na karavany a lodě? Již tento víkend v PVA EXPO PRAHA

Volkswagen Polo

TEST: Volkswagen Polo 1,0 TSI – stačí základní motor s 5 stupňovým manuálem?

peugeot 408

Test Peugeot 408 Hybrid 225 e-EAT8 GT: sázka na styl a hi-tech pohon

Ilustrační foto

Toyota znovu nejlepší ze všech. A nejde o výrobu, bezpečnost ani emise

Cupra Leon Sportstourer

TEST: Cupra Leon SP 2.0 TDI – vymírající druh se skvělou spotřebou

Ilustrační foto

Výše stravného je k smíchu, změny cestovních náhrad

on-line prodej

Máte ho doma? Tahle auta se prodávají nejrychleji

První snímky nového Volva XC90 - vše pro nízký odpor vzduchu

Volvo má nový způsob značení některých svých vozů

MG5 Electric

TEST: MG5 Electric Excite – kombík na baterky do milionu, jde o dobrou volbu?

MG4 XPOWER

MG4 XPOWER: za bezkonkurenční cenu nabízí 435 koní a "stovku" za 3,8 s

reklama

Doporučujeme

Víme, proč se povinné ručení bude v roce 2020 dražší

Víme, proč povinné ručení bude v roce 2020 dražší

Čtěte dále

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud