V Rakousku sebrali odvahu jít proti proudu. Od srpna 2018 byla na dvou úsecích rakouské dálnice A1, o celkové délce 120 km, zvýšena maximální povolená rychlost ze 130 km/h na současných 140 km/h. Nyní máme k dispozici první výsledky, které přinesl tento netradiční pokus.
Nebudem dlouho chodit kolem horké kaše a rovnou si povíme, jaká čísla tento pokus se zvýšením rychlosti přinesl. Emise se téměř nezměnily, ale co je důležitější, počet nehod se zraněním klesl téměř na polovinu.
Naměřené hodnoty emisí CO2 se dle měření zvýšily o 1,2 až 1,6 %. Měření se týká veškeré dopravy, tedy včetně té nákladní. Té se navýšení rychlosti samozřejmě netýká. Proto rakouští ochránci životního prostředí vypočítali nárust produkce emisí CO2 pouze v kategorii osobních vozů. Výsledná hodnota se údajně zvýšila o 3,5 až 3,6 %, oproti emisím při omezení rychlosti na 130 km/h.
No a jak je to s tím "zabijákem", jménem rychlost? Jak jsem nastínil výše, zvýšení maximální povolené rychlosti na 140 km/h znamenal naopak pokles nehod se zraněním. Mezi lety 2014-17 bylo na vybraném úseku průměrně 4,3 nehod se zraněním měsíčně, kdežto po zvýšení rychlosti o 10km/h klesl měsíčně tento průměrný počet na pouhých 2,2. No a čím to je? Odpověď je prostá. Když jedeme hluboko pod limitem schopností svých, svého vozu a stavu vozovky, přestaneme se soustředit a naši pozornost lehce rozptýlí kdejaký rušivý element. Se vzrůstající rychlostí se zvyšuje i naše pozornost.
Je to jednoduchá rovnice. Rychlost = zvýšená pozornost, zvýšená pozornost = větší bezpečnost. Tím vás samozřejmě nechci nabádat k rychlé jízdě. Ale dnešní vozy jsou velice bezpečné a jízdně schopné. Kdyby bylo referendum o zvýšení maximální rychlosti na vybraných úsecích dálnic někam ke 160 km/h, byl bych jednoznačně pro.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?