Od chvíle, kdy Volkswagen převzal vládu nad mladoboleslavskou automobilkou Škoda Auto, už jsme se nedočkali žádného sportovního kupé s okřídleným šípem ve znaku. V roce 2002 však automobilka na ženevském autosalonu představila koncept, který bývá mnohými označován za nejkrásnější novodobou Škodu, která se nikdy nevyráběla. Tím konceptem byl Tudor, elegantní sportovně vyhlížející kupé na základech Superbu, které dokáže dodnes uhranout.
Příběh, který vedl až ke vzniku Tudoru, však neodstartovala samotná automobilka, nýbrž Wilfried Bockelmann, tehdejší šéf technologického vývoje. Ten si chtěl totiž ověřit, čeho jsou vlastně designéři ve Škodovce schopni a zda umí přijít i s něčím zcela jiným, než byla tehdejší řada Fabia, Octavia a Superb.
Máte rádi auta? Hledáme nové lidi do redakce. Napište nám na redakce@autoroad.cz a staňte se naším redaktorem.
Tahle pobídka vedla ke vzniku několika zajímavých konceptů, včetně Fabie pick-up, Octavie kabriolet nebo Superbu kombi, který ale dorazil až v druhé generaci. Vůbec nezajímavějším projektem však bylo stylové čtyřmístné kupé Škoda Tudor, za jehož vývojem stál designér Zdeněk Cibulka, na jehož práci dohlížel šéfdesignér Thomas Ingelath.
Cibulkův návrh si Bockelmanna evidentně získal, což vedlo k tomu, že během pouhých několika měsíců vznikl model 1:4, následovala plastová maketa a poté už první hotový prototyp. Ten se však od původního návrhu celkem výrazně lišil, neboť Cibulka vytvořil zcela nový a unikátní showcar. Ještě před výrobou makety však přišel pokyn, aby se koncept podobal některému z produkčních modelů, konkrétně Superbu.
Designér tak na automobil velice citlivě napasoval přední i zadní část Superbu, přičemž jiná zůstala pouze zadní světla, která přišla s dodnes charakteristickým tvarem písmene C, který se stal pro vozy Škoda synonymem. Navíc se na voze poprvé objevil styl českého broušeného křišťálu, další charakteristika moderních vozů Škoda, který je dobře patrný u nápisu Tudor na víku zavazadlového prostoru.
Tudor však nebyl krásný jen navenek. Zajímavý byl i jeho interiér, který vycházel ze standardního Superbu. Nabízel však materiály nejvyšší kvality, které byly laděny do světlých barev. Nechyběl tříramenný sportovní volant, matně hliníkové doplňky, automatická klimatizace, navigace nebo multifunkční displej mezi budíky. Pod kapotou se pak ukrýval 2.8 litrový 30 ventilový motor V6 spojený s pětistupňovým manuálem, který posílal na přední kola 142 kW, tedy cca 193 koní.
Tudor byl zkrátka úchvatné auto, čemuž ale někdo nedokázal odolat. Jak prozradila Škoda ve svém příběhu na Skoda-storyboard.com, zapůjčení vozu na výstavu do Indie doprovázely „dramatické okolnosti." Podle Škody se vůz po výstavě ztratil, nicméně to je nejspíš jen hezčí výraz pro skutečnost, že byl jednoduše ukraden.
Po několika měsících se naštěstí povedlo úchvatný koncept dopátrat, odstavený v hale na vlakovém nádraží. Neplánovaný výlet se však na voze nejspíš podepsal, neboť „Po návratu do Česka se musel kompletně renovovat do dnešní podoby," jak uvádí web Skoda-Storyboard. A pokud byste chtěli vůz vidět na vlastní oči, stále máte možnost. Je totiž vystaven v depozitáři Škoda Muzea v Mladé Boleslavi.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.