Automobilka Ford si brzy připomene 55 let od premiéry Fordu Mustang, jednoho z nejikoničtějších automobilů historie a v poslední generaci také nejpopulárnějšího sportovního kupé na světě. Automobilka má přitom k oslavám skutečně pádný důvod, neboť Mustang si tento statut drží již čtvrtým rokem v řadě.
Během uplynulého roku se automobilce podařilo prodat celkově 113 066 kusů Fordu Mustang, což je skutečně úspěch. Tržby v Evropě přitom vzrostly o více než 27 % a tržní podíl se v roce 2018 zvýšil oproti roku předchozímu o polovinu. Tedy na výsledných 15,4 %.
Mustang samozřejmě bodoval i na domácím trhu, tedy v USA, kde bylo prodáno 75 842 kusů. A to včetně nového modelu Bullit, který vzdává hold filmové klasice z konce šedesátých let. Úspěchy však Mustang slavil i ve Velké Británii, kde se prodalo 2 323 kusů. To možná nezní jako mnoho, přesto to znamená pětiprocentní nárůst.
„Když Ford přes 55 uvedl na trh model Mustang, byla to trefa do černého," uvedl Jim Farley, prezident Fordu pro globální trhy. „Nic neříká 'svoboda, vítr ve vlasech a radost z jízdy' jako Mustang; je to ikona. Není nic lepšího, než řev jeho V8 v jarní den. Není divu, že je to nejpopulárnější sportovní kupé na trhu."
Šestá generace Fordu Mustang už je na trhu od roku 2015, prodává se na 146 různých trzích a za tu dobu se podařilo prodat přes 500 000 kusů. A zhruba 45 000 z nich se prodalo v Evropě, kde je v posledních letech Mustang nesmírně populárním.
To ostatně potvrzují i údaje, podle kterých je Mustang nejpopulárnějším sportovním kupé hned ve 20 různých zemích na starém kontinentu. A to včetně Česka, Německa, Francie, Švédska, Polska, Řecka, Irska nebo Německa.
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.
Zvýšené kombíky jsou fantastickým příkladem toho, jak jsou vlastně všechna SUV zbytečná a právě proto je mám tak rád. Dnes testované Volvo nabídne kvalitnější materiály uvnitř, než minule testovaný Mercedes GLE, světlá výška je vyšší než u Kodiaqu a výbavou dokáže konkurovat luxusním německým limuzínám. To vše za podobnou cenu ekvivalentně ojetého trojkového Superbu Scout, který je o úroveň níž. Má to vůbec nějaký háček?