První, co většinu Evropanů napadne při zmínění čínského automobilového průmyslu, je tamní záliba v kopírování designu zahraničních automobilek. Donedávna se navíc oběti tohoto trendu nemohly ani pořádně bránit, Čína vždy chránila své občany. Nedávný rozsudek ale možná ukazuje, že se časy mění.
Jeden z nejznámějších pokusů o kopírování proběhl v roce 2015, kdy docela známá automobilka Landwind představila svůj model X7. Ten vzhledově připomínal Range Rover Evoque a to do takové míry, že člověk, který nemá nastudované jednotlivé detaily britského vozu na ulici oba stroje od sebe ani nepozná. Tomu napomáhá i fakt, že při koupi nového Landwindu vám přímo v autosalonu nabídnou také možnost instalace log a nápisů Range Rover, čehož velká část Číňanů využívá.
Výhodou čínské Evoque je samozřejmě nižší cena, zatímco za základní X7 dá zákazník kolem 420 tisíc Kč, Evoque startuje na více než milionu. Za tuto cenu se řidič nemusí ani cítít příliš ochuzen, zatímco základní Evoque nabízí výkon 200 koní, X7 má ve všech verzích 163 koní. Kvalita zpracování interiéru na britský vůz sice také nedosahuje, v posledních letech už ale i menší automobilky jako Landwind udělaly takový pokrok, že si nezadají s běžnou zahraniční produkcí.
Fakt, že se na čínských ulicích pohybují klony Evoque, často s britskými logy, samozřejmě neušla automobilce Jaguar Land Rover. Nikdo však nečekal, že se pokusí provést právní kroky. Tento jinak zcela logický krok totiž v Číně téměř nikdy nepřinesl úspěch, spíše naopak. Známý je případ automobilky GM, která zažalovala firmu Chery za okopírování Daewoo Matiz. Chery QQ byla tak dokonalá kopie, že GM jako jeden z důkazů pro soud namontovalo sériové dveře z QQ na Matize a ty pasovaly bez jakýchkoliv úprav. Čínský soud ale i přesto rozhodl, že QQ není kopie a může se nadále prodávat. Číňané si navíc žalobu GM proti Chery vyložili jako pokus velké západní firmy šikanovat jejich čínského výrobce a začali produkty GM bojkotovat. Není tedy divu, že se nikdo další do podobných akcí už nepouštěl.
JLR se však rozhodlo že to zkusí a v roce 2016 podalo žalobu na Jiangling Motors Corporation Group, pod kterou značka Landwind patří. Zpočátku to přitom vypadalo, že vše půjde tak, jak bylo v Číně zvyklostí. Jedno z prvních rozhodnutí čínského soudu totiž bylo, že zrušili čínský patent na design Range Rover Evoque, oficiálně kvůli "nedostatkům na podaném patentu". Další tři roky nebylo o probíhající právní bitvě moc slyšet, před pár dny však vyšla zpráva, že soudce rozhodl ve prospěch britské firmy. K rozhodnutí vedlo zjištění, že Evoque má pět výrazných designových prvků, které se všechny objevují i na jeho klonu, téměř bez úprav.
To je nečekaný a možná přelomový výsledek, který by mohl vést k omezení krádeží duševního vlastnictví v Číně. Na základě rozhodnutí soudu musí Landwind ukončit výrobu a prodej X7 a vyplatit JLR pokutu. Je dze však jeden detail, který možná ukazuje, že se v Číně zas tak moc nezměnilo. Landwind totiž vloni začal v výrobou modernizované verze, nazvané X7 Jinyue, která některé prvky kopírující Evoque pozměnila a není užaž tak očividným klonem. Není tedy jisté, zda se rozhodnutí soudu vztahuje i na tuto verzi, nebo jde jen o původní X7. To se už navíc vůbec neprodává, rozhodnutí soudu by tak mělo vpodstatě nulový účinek a dalším automobilkám by opět dokázalo, že si mohou dělat co chtějí, i když teď už za menší poplatek. To je samozřejmě stále velmi výhodný deal, X7 bylo pro Landwind nejprodávanějším modelem, který výrazně pomohl k růstu automobilky.
Další firmou, která zvažuje žalobu proti Číňanům je Porsche. Problémy jim dělá vůz nazvaný Zotye SR9, který se podobá Porsche Macan do takové míry, že běžný smrtelník oba vozy nemá šanci rozeznat. Porsche však doposud neprovedlo žádné právní kroky, což by rozhodnutí v případu JLR mohlo změnit. Vzhledem k tomu, SR9 je na trhu už tři roky je však jisté, že případné rozhodnutí soudu už asi ukončit výrobu nestihne.
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.