Tesla dnes představí nové SUV Model Y, na nové fotce se vysmívá zvědavcům

mao / AutoRoad.cz, 14. března 2019, 14:39 Google+

Již za pár hodin představí Tesla svůj nový elektromobil, kompaktní SUV označované jako Model Y. Detaile ohledně vozu zatím zůstávají pod pokličkou, nicméně podle expertů by mohlo mít nové SUV naprosto zásadní vliv na budoucnost celé značky. Zatím však jen víme, že se umí vysmívat zvědavcům.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Snímek nového kompaktního SUV Tesla Model Y

Snímek nového kompaktního SUV Tesla Model Y | foto: Tesla Motors

Sdílejte článek

Takže co již o chystaném kompaktním SUV víme? Moc toho není a většinu nám prostřednictvím Twitteru prozradil sám Elon Musk. Již delší dobu tak třeba víme, že v rámci snižování nákladů bude nový Model Y postaven na stejné platformě, jako Tesla Model 3. Oproti sedanu však bude SUV o cca 10 % větší.

Oba vozy by měly sdílet okolo 75 % techniky, což je opět výrazný posun. Například SUV Model X sdílelo s Teslou Model S jen cca 35 % techniky. Automobilka se tak zřejmě vydala hospodárnější cestou. A když jsme u hospodárnosti - dojezd nové Tesly Model Y by měl být jen nepatrně nižší, než u Tesly Model 3 se stejnými bateriemi. To se však dalo u vozu se stavbou typu SUV očekávat.

Oproti Tesle Model 3 by měl být Model Y o cca 10 % dražší, což vede ke spekulacím o cenovce začínající okolo 40 000 dolarů (cca 908 000 Kč). Jak ale ve své dnešní studii zveřejnila společnost J.D. Power, cena by se mohla pohybovat až okolo 45 000 dolarů, tedy cca 1 022 000 Kč.

U nového kompaktního SUV se totiž dají očekávat velice slušné prodeje, což může pro Teslu znamenat skvělou obchodní příležitost. Podle dat J.D. Power momentálně tvoří SUV až 49 % amerického trhu. Přitom okolo 52 % potencionálních zájemců plánuje pořídit vůz v cenové hranici 30 000 až 50 000 dolarů.

J.D. Power proto očekává, že Tesla by mohla nabízet Model Y od ceny 45 000 dolarů až po 85 000 dolarů. Jak navíc dodává, za rok 2018 se v USA prodalo cca 1.4 milionu SUV v cenách od 40 000 do 90 000 dolarů. Pokud by se tedy Tesle podařilo urvat si byť jen kousek z tohoto segmentu, může to pro ni znamenat obrovský příliv zákazníků a peněz.

Otázkou však zůstává, kdy se automobilce podaří dostat vůz na trh. Podle některých starších zpráv se totiž počítalo se zahájením masové výroby v průběhu roku 2020, nicméně všichni si asi ještě pamatujeme, jak to bylo s Teslou Model 3. Automobilka však neztrácí dobrou náladu a na první zveřejněnou fotku Tesla Model Y propašovala pěkný Easter Egg. Pokud totiž u originální siluety zvýšíte expozici a stíny na maximum, objeví se v předním nárazníku test „Nice Try," - v překladu něco jako „slušnej pokus."

Nepředbíhejme však a počkejme si, co přinese dnešní premiéra. Odhalení Modelu Y dnes večer od 20:00 v Los Angeles, kde však platí jiná časové pásmo. Pokud tedy chcete sledovat představení živě, budete si muset přivstat. Premiéra pro středoevropany (GMT+1) totiž vychází na zítřejší ráno v 6:00.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Tesla dnes představí nové SUV Model Y, na nové fotce se vysmívá zvědavcům

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Lynk & Co 01

Jak budeme v Evropě nakupovat čínská auta? Podle Geely v kavárnách

Honda Civic Type R

Honda Civic Type R do terénu? Atraktivní přestavbu OveRland ukázali Britové

BMW 2002

BMW ztratilo unikátní koncept ze 70. let. V Mnichově si ale uměli poradit

Baojun RS-5

Tuning po čínsku? Nejbrutálnější SUV světa je zběsilé, rychlé už moc ne

Renault Arkana

Móda SUV kupé se přesouvá i do nižších sfér, Renault Arkana má ale zásadní vadu

Hycan

Nejúspěšnější čínský startup založil novou značku, bude konkurovat sám sobě?

reklama
reklama

Doporučujeme

Nový Peugeot 508

Popularita Peugeotu v Česku roste, boduje hlavně s SUV a dodávkami

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Utajovaný hybridní supersport Ferrari ujížděl motorce, tentokrát předvedl brutální akceleraci

  2. Škoda Superb Scout: Vlajková loď poprvé i v dobrodružném kabátu

  3. Škoda Superb na první video-ukázce: Poprvé se dočkáme i robustnější varianty Scout!

  4. Klíč k dámské ložnici. Jak auta pomáhají na seznamkách a které zmínit nesmíte?

  5. Autonomní vůz dle Renaultu? Elektromobil Zoe s křídlovými dveřmi

  6. První vůz, který přejel Saharu? Citroen představil repliku Scarabée d'Or

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud