Když minulý rok představila automobilka Volkswagen svůj elektrický závodní prototyp VW I.D. R Pikes Peak, všichni jsme žasli. Další vlna údivu pak přišla v momentě, když s ním Romain Dumas pokořil rekord na extrémně náročné závodní trati Pikes Peak International Hill Climb. Podle nedávného vyjádření šéfa závodní sekce Peugeotu se však jednalo spíše o malé zklamání. Od elektrického hypersportu totiž očekával víc.
Abychom mohli celou šarvátku lépe pochopit, musíme se vrátit do roku 2013. Tehdy totiž na závodní trať vyrazil Sébastien Loeb za volantem závodního Peugeotu 208 T16, se kterým stanovil nový absolutní rekord 8 minut a 13,878 sekundy. Předchozí rekord tak pokořil rovnou o 92 sekund.
Když ale minulý rok vyrazil na tu samou trať Romain Dumas za volantem elektrického závodního prototypu Volkswagen I.D. R Pikes Peak, dosáhl času 7 minut a 57,148 sekundy. Loebův rekord tak pokořil „jen" o necelých 17 sekund. Brunno Famin, šéf divize Peugeot Sport, však evidentně čekal lepší čas.
„Volkswagen mě velice zklamal, neboť si rozhodně mohli vést lépe. Je tu ještě tak 10 nebo 15 sekund, které by se daly z rekordu sundat," uvedl Famin v rozhovoru pro Top Gear a pokračoval zostra dál:
„Pro rekord byste si mohli zajet dokonce i v autě se spalovacím motorem, ale pokud chcete dobrý promo a marketing, rozhodně potřebujete čistě elektrické auto. Pokud chcete od velkého šéfa nějaké peníze, musíte mu dokázat, že se to vyplatí."
Navzdory ostrým slovům na adresu konkurence však Famin uvedl, že se Peugeot pro svůj rekord na Pikes Peak v nejbližší době zřejmě nevrátí. A důvod? Obrovské množství peněz, které by nový pokus vyžadoval. Když totiž Peugeot uchvátil svůj rekord v roce 2013, hrálo mu všechno do karet. „Bylo to navrženo, ale ne pro teď. Jsem přesvědčen, že ten rekord můžeme překonat, ale také vím, že to bude stát obrovskou sumu peněz."
Jak Famin prozradil, když Peugeot vyrazil pro svůj rekord v roce 2013, bylo vše lehčí díky účasti automobilky na vytrvalostních závodech v Le Mans. „Náklady na projekt byly takřka nulové, neboť jsme jen využili komponenty ze závodního vozu 908 a všechno se zkompletovalo ještě v Le Mans."
„Udělat to tehdy byla jediná příležitost. Pokud budete chtít překonat rekord nyní, budete muset utratit miliony za vývoj unikátního vozu." Jak se tedy zdá, na další překonání rekordu si nejspíš ještě budeme muset počkat.
Tento týden se podíváme na zoubek zánovní Toyotě ProAce. Jedná se o 7 místnou dodávku v nejvyšší výbavě, která je levnější alternativou k Multivanu či Mercedesu třídy V. Mimo bohatou výbavu nabízí také solidní dynamiku i spotřebu a pořádnou porci praktičnosti. Má smysl sáhnout po starší verzi s nízkým nájezdem nebo se vyplatí připlatit si za zcela nové auto?
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?
Jako žena motoristického novináře jsem si na místě spolujezdce vyslechla už nespočet monologů svého muže, když si nahlas komentoval výhody nebo naopak nedostatky jednotlivých vozů. Takový pohled na auto já bohužel nemám, takže nedokážu říct, kolik má pod kapotou koní nebo o jaký typ hybridu se jedná, ale mám mnoho svých postřehů, které jsem za dobu používání této krásné DS3 vypozorovala. Bude to tedy poněkud netradiční recenze.