Elektromobily s nejlepším reálným dojezdem? Známe pět prověřených premiantů

mao / AutoRoad.cz, 7. listopadu 2018, 16:42 Google+

Pokud zvažujete koupi nového automobilu a rozhodli jste se pro elektrický pohon, pravděpodobně pro vás bude jedním z nejdůležitějších parametrů jeho dojezd na jedno nabití. Automobilky sice často udávají líbivé údaje, ovšem ty se nemusí vždy shodovat se skutečností. Ve Velké Británii se proto rozhodli porovnat 13 různých elektromobilů a najít mezi nimi jednoznačného vítěze. A my vám už nyní můžeme prozradit, že králem mezi výrobci je automobilka Hyundai.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
Kompaktní elektrické SUV Hyundai Kona

Kompaktní elektrické SUV Hyundai Kona | foto: Hyundai

Sdílejte článek

Elektromobily jsou poslední dobou hlavním tématem všech automobilek a zájemci o ně už mohou vybírat z celkem pestré nabídky. Britský motoristický web „What Car?" se proto rozhodl porovnat 13 elektromobilů různých značek, modelů a s různou kapacitou baterií, mezi kterými hledal nejvytrvalejšího šampiona.

Na začátku každého testu byl každý elektromobil jízdou vybit a následně pomocí speciální nabíječky, která přesně ukázala kapacitu baterie, nabit na 100 procent. Protože výkon baterie ovlivňuje její teplota, byly všechny elektromobily zaparkovány na noc do garáže vybavené klimatizací, která udržovala teplotu na 18 °C. Všechny vozy tak měly rovné podmínky.

Před jízdou byly u všech elektromobilů dohuštěny pneumatiky na výrobcem předepsaný tlak a pokud to bylo možné, byla v interiéru předem navolena teplota 21 °C. Během testovací jízdy pak ve voze seděl řidič a spolujezdec, klimatizace byla nastavena na 21 °C a světla vozu byla po celou dobu rozsvícena.

Jízdy probíhaly vždy za podobných podmínek při teplotách v rozmezí 10 - 15 °C a to na uzavřeném testovacím okruhu o délce 31.2 kilometru, který simuloval jízdu po městě. Pro udržování stejného jízdního tempa byl vůz vybaven systémem Racelogic Speed & Route Profiler, který umožňuje opakované projetí trati jen s malými odchylkami. Pokud to bylo možné, byl u všech elektromobilů nastaven jízdní režim Normal.

S elektromobily, jejichž baterie přijaly během nabíjení více než 60 kWh, byl testovací okruh zajet dvakrát. Pokud baterie přijali více jak 100 kWh, byl s nimi okruh zajet třikrát. Po testování byly vozy opět připojeny ke speciální nabíječce, která ukázala potřebné množství elektrické energie k úplnému dobytí. Z těchto údajů pak byly vypočteny čísla „Skutečného dojezdu."

A kdo se tedy stal vítězem? Podle měření What Car? skončila na prvním místě Hyundai Kona Electric s bateriemi o kapacitě 64 kWh, jejíž reálný dojezd by se měl pohybovat okolo 259 mil, tedy cca 416.8 kilometru. Elektrická Kona je tak dle britských expertů prvním cenově rozumným automobilem, který nabídne většině britských řidičů možnost cestování elektromobilem bez větších ústupků z jejich životního stylu.

img-responsive

Jaguar I-Pace | foto: Jaguar

Na druhém děleném místě, s reálným dojezdem 253 mil - tedy cca 407 kilometrů, se umístil Jaguar I-Pace a Kia eNiro 64 kWh. U Jaguáru se pak sluší zmínit, že díky novým 150 kWh nabíječkám, které se začínají objevovat v britských ulicích, lze vůz nabít na 80 % během 46 minut. S běžnou 50 kWh nabíječkou trvá nabití na 80 % okolo 85 minut.

Čtvrté místo obsadila Tesla Model S 75D, která by měla urazit okolo 204 mil, tedy cca 328.8 kilometru. Tesla Model S se přitom v roce 2014 stala elektromobilem, který začal měnit pohled veřejnosti na elektrické automobily. Kromě futuristického vzhledu nabídla i moderní technologie, slušný dojezd a překvapivý výkon.

img-responsive

Kia e-Niro | foto: Kia Motors

Na pátém místě se opět setkáváme s Hyundai Kona, tentokrát ale s bateriemi o kapacitě 39 kWh. Slabší Kona by dle měření měla zvládnout na nabití okolo 158 mil, tedy cca 254.2 kilometru. Kompletní tabulku a pořadí všech testovaných elektromobilů si můžete prohlédnout na tomto odkazu.

Google+ Vytisknout

Diskuze: Elektromobily s nejlepším reálným dojezdem? Známe pět prověřených premiantů

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Související články

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Lada Peter Turbo

Pět působivých konceptů Lada, které mohly ohromit svět. Nikdy však nedostaly šanci

Nissan Leaf

Kritici elektromobilů přišli o další argument, na zdroji energie totiž tolik nezáleží

Hyundai Kona

Američtí odborníci vybírali nejlepší SUV, cenu si odvezl crossover Hyundai Kona

ARO 16

ARO 16 - Rumunskému crossoveru nepřála doba a manželka diktátora

YouTuber se rozhodl vyzkoušet jízdu s povolenými šrouby u kol

Co se stane, pokud špatně dotáhnete šrouby na kole? Známý YouTuber to vyzkoušel v praxi

Takeši Učijamada, tvůrce historicky prvního hybridního vozu, Toyoty Prius.

Jaké automobily si Američané nechávají déle než 15 let? Mezi 15 vozy je 10 stejné značky

reklama
reklama

Doporučujeme

Mitsubishi Space Star se začne v ČR prodávat od října 2018, cena startuje od 239 850 Kč

Mitsubishi zahajuje prodej modelu Space Star, cena startuje pod hranicí 240 000…

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Toyota omylem odhalila novou Supru, vypadá i zní naprosto famózně!

  2. Populární rapper Post Malone se pochlubil novou hračkou, má šest kol a 600 koní

  3. Kritici elektromobilů přišli o další argument, na zdroji energie totiž tolik nezáleží

  4. Pioneer přišel s elegantním způsobem, jak proměnit mobil v nadupaný infotainment systém

  5. Největší bojové vozidlo historie? Ruskou 60-tunovou tříkolku poháněly motory ze vzducholodě

  6. Pohon 4x4 na sněhu: Může vám pomoci i s brzděním?

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud