Médii celého světa proběhla zpráva, že Kanada ve středu oficiálně legalizovala rekreační užívání marihuany. Zanedlouho však přišla další zpráva, která už tak veselá není. Již hodinu po legalizaci totiž policisté zastavili prvního řidiče, který kouřil marihuanu během jízdy po dálnici.
Počínaje středou 17. října tohoto roku začala v Kanadě oficiálně platit legalizace marihuany. Již o necelou hodinu později ale policisté zastavili prvního řidiče, který si vychutnával požitek z kouření nově legalizované drogy během jízdy po dálnici. Pro alkohol i marihuanu, navzdory její legalizaci, však stále platí naprostý zákaz užívání během řízení.
Policisté nebyli schopni na místě zjistit, zda byla marihuana pořízena legálně, nebo se k ní řidič dostal ještě před legalizací - na to by ovšem mělo odpovědět vyšetřování. Ačkoliv je totiž konzumace legální, musí látky pocházet z legálního a licencovaného prodeje.
Na území celé Kanady však dostalo licenci k pěstování a zpracování pouze 120 společností, od kterých mohou zákazníci marihuanu legálně kupovat. V tomto případě se ale policisté podle The Drive spíše přiklání k možnosti, že marihuanu pořídil ilegálně.
Kromě zákazu kouření za volantem, což je plně pochopitelné, se však k nově legalizované marihuaně vztahuje v autě ještě jedno omezení: nesmí být umístěna v dosahu řidiče, pokud je vůz v pohybu na veřejné silnici. Ideálním místem k jejímu převážení je tak kufr.
Zpravodajský web CBC, který na případ také upozornil, navíc zveřejnil výši pokut, které řidičům hrozí. Za užívání marihuany ve vozidle na veřejné silnici i mimo silnici zaplatí řidiči pokutu 672 kanadských dolarů, tedy cca 11 500 Kč. Pokud policisté během silniční kontroly najdou marihuanu v autě, s výjimkou kufru, hrozí řidičům pokuta 237 kanadských dolarů, tedy cca 4 000 korun.
So … this happened early this morning: A Consume Cannabis in a Motor Vehicle ticket was issued. Just like alcohol, consuming cannabis is legal - and like alcohol, consuming it in your vehicle is **not**. #KnowYourRole pic.twitter.com/RR9AUBv4RN
— Winnipeg Police (@wpgpolice) 17. října 2018
Public safety is our commitment!! It is NOT ok for a driver to have marijuana beside them while operating a motor vehicle. Arrive alive, drive sober!! #HvilOPP ^JG pic.twitter.com/vJdFsxHvsJ
— OPP Central (@OPP_CR) 17. října 2018
Pokud by řidič usedl za volant s více jak 5 nano-gramy THC v krvi, vystavuje se stejnému postihu, jaký hrozí za řízení pod vlivem alkoholu. Během prvního prohřešku hrozí pokuta minimálně 1000 kanadských dolarů (cca 17 200 Kč), při dalších pak minimálně 30 dnů vězení.
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?
Americký prezident Donald Trump oznámil, že Spojené státy uvalí 25% cla na dovoz automobilů vyrobených mimo USA, přičemž tato opatření vstoupí v platnost 2. dubna. V reakci na tuto novinku předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová vyjádřila lítost a EU její rozhodnutí důkladně prozkoumá. Trump rovněž odložil výběr cla na automobilové díly o měsíc. Tento krok způsobil pokles akcií automobilek na asijských burzách a očekává se, že výprodeje se rozšíří i na evropské a americké trhy. Uvedl to server CNBS.
Následující měsíc nám bude dělat společnost prostorné SUV od francouzské značky DS Automobiles, která si potrpí na unikátní design, kvalitní interiéry a jedinečnost. S DS7 jsme již měli dvakrát tu čest, ovšem jednalo se vždy o vrcholná provedení s cenovkou kolem dvou milionů. DS na „sedmičku“ aktuálně nabízí zvýhodněnou verzi Edition France, kterou pořídíte za 950 tisíc, což je ve srovnání s konkurenty fantastická cena. Má to nějaký háček?
Automobilka Tesla oznámila svolávací akci téměř všech dosud vyrobených vozů Cybertruck – bezmála 50 tisíc kusů musí zpět kvůli závadě na karoserii. Ve stejném čase ale firma čelí i narůstajícímu napětí mimo výrobní linky. Po celých Spojených státech se množí útoky na prodejny i zákazníky Tesly, které jsou motivovány nelibostí vůči veřejnému vystupování Elona Muska.
Renault je na trhu známý pro spolehlivá a kvalitně postavená auta, ale do světa superaut nikdy výrazně nepronikl. Když tedy francouzská automobilka tvrdí, že jedno vytvořila, vzbuzuje to oprávněnou zvědavost.
Legendární moderátorská trojice Clarkson, May a Hammond se znovu objeví na obrazovkách v nové show, která naváže na jejich ikonická motoristická dobrodružství.
Mercedes-Benz představil novou verzi elektrického CLA, který se považuje za nejchytřejší a nejefektivnější model značky. Tento elektromobil je očekávaným nástupcem v segmentu základních elektromobilů a má ambici stát se přímým konkurentem pro Tesla Model 3. Jaký dojem zanechává nový Mercedes CLA na první pohled? To se dozvíte v našem exkluzivním pohledu na tento model.
Před dvanácti lety Mercedes-Benz poprvé představil model CLA a zájem o něj nepolevuje. Nyní automobilka odhalila třetí generaci, která posouvá hranice technologie a designu na zcela novou úroveň.
Xiaomi začalo dodávat svůj elektrický sporťák SU7 Ultra prvním zákazníkům, ale místo oslav řeší nečekané problémy. Spekulanti okamžitě rozjeli přeprodej za vyšší ceny a zloději se zaměřili na luxusní zlaté logo, které mizí z vozů a končí v online aukcích.
Čas letí jako voda a od premiéry první verze GR Yarisu v Tokiu uběhlo v lednu už 5 let. Proto na počátku roku 2024 nastal čas představit první modernizaci, která měla za cíl odstranit neduhy a celkově vůz posunout ještě úroveň výš. Jak se to povedlo?
Čínská automobilka BYD pracuje na své expanzi v Německu a přivádí na trh kompaktní SUV Atto 2. Zároveň plánuje výrazné posílení své dealerské sítě ještě před koncem roku.
Lamborghini chystá revoluci – jeho první elektromobil bude zároveň nejsilnějším vozem v historii značky. Italská automobilka vsadí na špičkovou platformu koncernu VW Group, která slibuje extrémní výkon i luxusní technologie.