Závody Rallycrossu v poslední době nabírají na popularitě, což platí zejména pro zámoří. Poslední závod série Americas Rallycross se však překvapivě odehrál na starém kontinentu, kde na okruhu Silverstone nabídl skutečně nevšední show. Většinu pozornosti na sebe však nakonec soustředil jediný člověk.
Hlavním tahákem série Americas Rallycross většinou bývají bývalé hvězdy série Global Rallycross. Na britském okruhu Silverstone na sebe však největší pozornost strhl závodník, který neměl s GRC dříve nic společného. Timo Scheider totiž přešel ze série DTM, kterou dokázal dvakrát ovládnout.
Ze série DTM však Scheider odešel již v roce 2016 a od té doby se pohyboval na scéně World Rallycross. Tento rok se však objevil i v sérii Americas Rallycros, které se účastní za volantem Seatu Ibiza. Volba vozu je však poněkud kontroverzní, neboť v zámoří byste ho rozhodně nesehnali. Na tom nezáleží, dokud mu od kol létá bláto a štěrk.
Pro Scheidera by se vlastně jednalo o vcelku nudný závod, kdyby se mu během druhého kvalifikačního kola neuvolnila kapota, která následně zakryla většinu jeho čelního skla. Řada řidičů by v takové situaci ze závodu nejspíš odstoupila, ovšem Timo tak neučinil a rozhodl se pokračovat.
When the checkered flag waves, who will be the last man standing? #ARX #Rallycross @speedmachineuk #Silverstone @tannerfoust / @scott_speed / @AndrettiAutosport / @patriksandell / @srtusa / @chrisatko / @davidhiggins75 / @timoscheider / @silverstonecircuit
Timo Scheider #silverstone @silverstonecircuit @fiaworldrx @speedmachineuk #worldrx #speedmachine #silverstonerx #seatibiza #rallycross #carsofinstagram #timoscheider #arxrallycross @arxrallycross
Nejlepší navíc je, že Scheider dokázal závod dokončit a to na druhém místě. Až do posledního kola, během kterého musel absolvovat delší Joker Lap, se mu navíc dařilo držet si první pozici. Během Joker Lap se však na jeho místo dostal Patrik Sandell v Subaru, který nakonec kvalifikaci ovládl.
Vítězem celého závodu se pak stal bývalý moderátor amerického Top Gearu Tenner Foust, který závodí s pořádně upraveným Volkswagenem Beetle, se kterým se dříve účastnil závodů série Globak Rallycross.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.