Je to pár dní zpět, kdy skončila produkce sedmé generace Rolls-Royce Phantom a nyní se dostaly na svět snímky posledního vyrobeného exempláře. Ten svou výbavou připomíná velkou luxusní loď.
Jeho objednavatel se totiž inspiroval u zaoceánských lodí a tak si jej nechal poznamenat námořními motivy. Díky tomu zde máme unikátní namodralý lak karoserie, palubní desku s hodinami s klasickým lodním designem, obroučky s různými časovými zónami a kresbu opravdové zaoceánské lodi ze 30. let minulého století.
Hodně zajímavé jsou mořské vlny naznačené na koženém čalounění sedadel. Očekávaným prvkem jsou taktéž speciální koberečky z jehněčí kůže. Mimochodem, soška Ecstasy of Spirit na přídi byla vyrobena ze stříbra. Co se však nezměnilo, je technika pod kapotou.
Pořád je zde 6,75litrový atmosférický dvanáctiválec s výkonem 460 koní a s 720 Nm točivého momentu. I tak se ale víc jak pětimetrová "loď" dostane z nuly na stovku za 6,1 sekundy. Nejvyšší rychlost olízne hranici 240 km/h. A jaká je cenovka konkrétního kusu? Tu Rolls-Royce logicky neřekl, jedná se o limitovaný jediný kus pro určitého majitele, takže troška tajemství není od věci.
Zvýšené kombíky jsou fantastickým příkladem toho, jak jsou vlastně všechna SUV zbytečná a právě proto je mám tak rád. Dnes testované Volvo nabídne kvalitnější materiály uvnitř, než minule testovaný Mercedes GLE, světlá výška je vyšší než u Kodiaqu a výbavou dokáže konkurovat luxusním německým limuzínám. To vše za podobnou cenu ekvivalentně ojetého trojkového Superbu Scout, který je o úroveň níž. Má to vůbec nějaký háček?
Prémiová SUV jsou u nás velice oblíbená a na silnicích jich vídáme opravdu mnoho. Pořizovací ceny ovšem běžně atakují hranici 3 milionů korun, což není úplně málo. Není tak divu, že se lidé rozhlíží i na trhu ojetých automobilů, kde jsou ceny podstatně příznivější. Jak jezdí tento bílý kousek z roku 2020?