Vysoce stylový kompakt Volvo C30 končí. Nedostatečná poptávka donutila Volvo stáhnout jej ze všech světových trhů. A co více, nástupce je v nedohlednu.
Volvo C30 se na trhu objevilo jako alternativa k zavedeným prémiovým hatchbackum od Audi a BMW. Mercedes Benz třídy A byl v té době ještě poměrně praktickým MPV, avšak v dnešní době se již také zařadil do boje o zákazníky v této specifické třídě.
Volvo se jednoznačně rozhodlo bojovat designem. Vytvořilo poměrně drahý hatchback, který nebyl prodáván v jiné, než třídverové variantě. Mnoho lidí také mohla odradit zadní část vozu. Ani ne tak vzhledem, ale užitnou hodnotou - třetí dveře zajišťujici vchod do kufru totiž byly malé a celé skleněné. Prvek na pohled krásný, ale ne zrovna praktický.
Volvo C30 se zdaleka neprodávalo tak, jak by si automobilka představovala. Originální malý hatchback proto raději nechá po šesti letech výroby umřít a tuto třídu alespoň dočasně opustí. Nástupce se totiž alespoň prozatím nechystá. Snad část zakazníků by mělo zachytit kombi V40, které je vsak poměrně výrazně větší a i přes svou svěžest již nejde o opravdu stylový vůz.
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?