Za zatčení téměř celého oddělení zkušebních komisařů v Praze nyní nemá kdo zkoušet mladé řidiče. Co s tím?
V minulých dnech v přívalu jiných zpráv trochu zanikla informace o tom, že policie stíhá tři čtvrtiny zkušebních komisařů pražského magistrátu za braní úplatků. Vysloužit si řidičský průkaz bylo podle Policie možné nejen dobrou jízdou, ale také několikatisícovým příspěvkem do kapsy magistrátního úředníka.
Rozsáhlou korupci nechť řeší Policie, litovat lze ovšem ty, kteří autoškolu právě absolvují. Z původních 19 komisařů zůstalo na svobodě jen 5 a ti nyní nestíhají. Nastává navíc léto, což je pro autoškoly nejproblematičtější doba, kdy, alespoň dle vyjádření samotných autoškol, komisaři nestíhali ani v plném počtu.
Zákon ukládá, že zkouška má být vykonána do 15 dní od absolvování výcviku, na druhou stranu však neukládá žádné sankce za překročení lhůty, takže největším problémem je to, že řidič, který nemůže legálně cvičit jinde, než v autoškole, vypadne z kondice a u zkoušky má potom horší pozici. Hůře jsou na tom ale ti, kteří zkoušku opakují. Zde je jasně stanovená nepřekročitelná lhůta půl roku, poté musí celý výcvik absolvovat znova.
Pražský magistrát nyní musí situaci narychlo řešit. Pravděpodobně se proto pokusí povolat zpět již penzionované úředníky, několik pracovních sil by také rád dočasně získal z jiných míst republiky. Nábor a patřičné zaškolení nové pracovní síly je otázkou několika měsíců.
Ministerstvo dopravy si slibuje, že úplatkářství by mohlo částečně vyřešit satelitní sledování vozidel. To nicméně zafunguje jen na případy, kdy zkoušený vůbec neopustí stanovště a to pravděpodobně nebude ten nejběžnější případ. Samotnou techniku jízdy už satelit odhalí jen stěží.
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?