Za zatčení téměř celého oddělení zkušebních komisařů v Praze nyní nemá kdo zkoušet mladé řidiče. Co s tím?
V minulých dnech v přívalu jiných zpráv trochu zanikla informace o tom, že policie stíhá tři čtvrtiny zkušebních komisařů pražského magistrátu za braní úplatků. Vysloužit si řidičský průkaz bylo podle Policie možné nejen dobrou jízdou, ale také několikatisícovým příspěvkem do kapsy magistrátního úředníka.
Rozsáhlou korupci nechť řeší Policie, litovat lze ovšem ty, kteří autoškolu právě absolvují. Z původních 19 komisařů zůstalo na svobodě jen 5 a ti nyní nestíhají. Nastává navíc léto, což je pro autoškoly nejproblematičtější doba, kdy, alespoň dle vyjádření samotných autoškol, komisaři nestíhali ani v plném počtu.
Zákon ukládá, že zkouška má být vykonána do 15 dní od absolvování výcviku, na druhou stranu však neukládá žádné sankce za překročení lhůty, takže největším problémem je to, že řidič, který nemůže legálně cvičit jinde, než v autoškole, vypadne z kondice a u zkoušky má potom horší pozici. Hůře jsou na tom ale ti, kteří zkoušku opakují. Zde je jasně stanovená nepřekročitelná lhůta půl roku, poté musí celý výcvik absolvovat znova.
Pražský magistrát nyní musí situaci narychlo řešit. Pravděpodobně se proto pokusí povolat zpět již penzionované úředníky, několik pracovních sil by také rád dočasně získal z jiných míst republiky. Nábor a patřičné zaškolení nové pracovní síly je otázkou několika měsíců.
Ministerstvo dopravy si slibuje, že úplatkářství by mohlo částečně vyřešit satelitní sledování vozidel. To nicméně zafunguje jen na případy, kdy zkoušený vůbec neopustí stanovště a to pravděpodobně nebude ten nejběžnější případ. Samotnou techniku jízdy už satelit odhalí jen stěží.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, které na semaforu sice potrápily kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?
V závěrečné kapitole naší dlouhodobé recenze se zaměříme především na konkurenty a také na cenu, která je hlavním, ale rozhodně ne jediným trumfem, který DS 7 drží v ruce. Zaslouží si tato akční DS 7 vaší pozornost a nebo je lepší volbou vyhlášené německé trio – Mercedes-Benz, BMW a Audi?
Čínská automobilka Denza, společný podnik značky BYD a Mercedesu, oznámila evropské uvedení svého vrcholného modelu Z9 GT, který vstoupí na trh jako elektrické vozidlo (EV) v říjnu 2025, následované plug-in hybridní verzí (PHEV) v lednu 2026.
Společnost BYD, světový lídr v oblasti vozidel na nové energie, oficiálně vstupuje na český trh. Tuzemským zákazníkům nabídne čistě elektrické i plug-in hybridní vozy s technologiemi, které jsou součástí její rychlé expanze v Evropě.
V Druhé kapitole naší dlouhodobé recenze se podíváme na zoubek naftovému čtyřválci o objemu 1,5 litrů, který pracuje ve voze, jehož pohotovostní hmotnost činí 1585 kg. Je to důstojná motorizace pro načančané SUV, které o sobě tvrdí, že hraje vysokou hru? A co spotřeba?
Tento týden v naší redakční garáži zaparkoval nejsilnější Superb, který na první pohled vypadá celkem běžně, ale opak je pravdou. Na silnici dokáže být překvapivě svižným autem, které si však stále zachovává svou klidnou povahu, která je nad věcí. Jaká je nová generace ve srovnání s tou předchozí, která nabídla výkon 206 kW ?