Automobilka Mazda zrejme pripravuje menšiu sestru aktuálneho modelu CX-7. Novinka v triede kompaktných SUV by mala poniesť názov CX-5 a v predajniach by sa mala objaviť koncom budúceho roka.
Dizajn exteriéru by mal čerpať z posledných koncepčných vozidiel, ktoré automobilka predstavila na posledných svetových autosalónoch, v tejto súvislosti sa najviac skloňuje štúdia s názvom Hakaze, predstavená v roku 2007. V technickej oblasti sa presadí viacero konštrukčných inovácií. Pod kapotou nového kompaktného SUV od Mazdy bude nasadená nová generácia úsporných agregátov Sky s priamym vstrekovaním a dielmi s nízkym trením. Do výbavy sa zrejme dostane aj systém i-Stop.
V duchu najnovších modelov japonskej automobilky sa aj pri vývoji novinky bude dbať na odľahčenie konštrukcie, tým sa oproti najbližšej konkurencii prejaví zníženie hmotnosti približne o sto kilogramov. Cieľom konštruktérov je aj zníženie emisií a priemernej spotreby zhruba o 30% oproti konkurentom.
Novinka v triede kompaktných SUV, Mazda CX-5, by sa mala na svetových trhoch objaviť do konca budúceho roka. Konkurencia v podobe Volkswagenu Tiguan, Fordu Kuga alebo Hondy CR-V sa bude mať na čo tešiť.
Na lyžování do Alp jezdí kde kdo. My jsme si pro zimní dovolenou vybrali český rodinný ideál v podobě nové Škody Kodiaq. Jeli jsme ve 4 lidech do přibližně 400 km vzdáleného Rakouska. Bohužel sněhu příliš nebylo, takže jsme neměli prostor otestovat pohon všech kol. S jakou spotřebou to plně naložený Kodiaq zvládl?
Na začátku roku 2024 dorazila na trh zcela nová, v pořadí už druhá generace tohoto modelu. Proměnou neprošel jen vzhled karoserie, ale také interiér, přičemž úpravy se dotkly i techniky – konkrétně podvozku a nabídky motorizací. V této recenzi se podíváme na to, zda nová generace skutečně představuje posun oproti svému předchůdci, který už má něco za sebou. Zároveň se zaměříme i na otázku, jak si v přímém srovnání stojí Kodiaq vůči Superbu.
Věděli jste, že čtyřkovou Octavii můžete mít s dvoulitrovým benzínovým motorem o výkonu 150 kW a pohonem 4x4? Že ne? Buďte v klidu, v nabídce je tato motorizace poměrně čerstvě, ale dnes ji pořádně proklepneme. Pokud chcete do Octavie kultivovaný benzínový motor a zároveň příjemnou dynamiku, měli byste tento agregát zvážit. Dvoulitr 2,0 TDI o výkonu 110 kW je „traktoroidní“ motor s tupou reakcí na plyn a vedle patnáctistovky 1,5 TSI o stejném výkonu příliš nedává smysl – rozdíl cca jednoho litru ve spotřebě je zanedbatelný. Dnes testovaný benzínový dvoulitr povznesl Octavii na zcela novou úroveň, co ale spotřeba a cena?
Tento oblíbený městský crossover prošel v loňském roce spolu se Scalou drobnou omlazovací kúrou. Dnes se zaměříme na Kamiq a to hned v nejvyšší výbavě Monte Carlo. Proti svým konkurentům boduje vnitřní prostorností, snadným ovládáním a také nízkou spotřebou. Vše má ovšem svou cenu, která v tomto případě není zrovna nízká. Otázka tedy zní, zda-li není lepší volbou Scala, která je ve stejné výbavě a motorizaci levnější.