V Goodwoodu se ukáže 3500koňový a 78litrový Mini diesel

MINI
MINI, foto: Archiv AutoRoad.cz
Marek Litzman 1. července 2010 09:10
Sdílej:

Na přehlídce rychlých vozů v Goodwoodu se letos ukáže opravdová specialita. Výkon neskutečných 3500 koní z osmnáctiválce o objemu 78 litrů. Neskutečné.

Goodwood je tradičně plný různých superrychlých a supervýkonných šíleností a tohle by mohla být jen jedna z nich. Nemůžeme ale říci, že by byla obyčejná.

To, co se nachází pod... pardon - na kapotě, je totiž obří motor, který pohání těžké stroje, které převážení kusy horniny v povrchových dolech. Tito drobečci, kteří dokáží odvést i přes 200 tun nákladu, opravdu silný motor potřebují. K čemu je však 78 litrů objemu, 3500 koní výkonu a 14 000 Nm točivého momentu z motoru, jehož váha přesahuje 11 tun včetně dvanácti turbodmychadel?

Máte-li pocit, že jde o opravdového motorového mastodonta, musím vás zklamat. Na světě existuje množství ještě větších motorů, používají se v lodích. Těžké tankery a přepravní lodě mají motory, jejichž výkon nezřídka přesáhne i 100 000 koní a to z objemu přes 20 tisíc litrů. Přitom se jedná o motory, které mají přibližně 14 válců. také dosahují maxima při 100 otáčkách za minutu.

Témata:
Stalo se
Testy aut
DS3 Performance Line Hybrid

DS3 Performance Line Hybrid – stylovka do města, která mi nesluší

Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?

Novinky
Kia Sportage (2026)

Kia Sportage (2026): Láká na facelift s Netflixem, hlasovým ovládáním a hybridem s předním náhonem

Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.

Novinky
BMW Speedtop

BMW Speedtop (2025) bere dech. Toto krásné kombi půjde skutečně do výroby

BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.

Novinky
Toyota Aygo X (2025)

Stylovější, silnější, úspornější. Toyota Aygo X z Kolína překvapila hybridem a technikou z Yarisu

Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.