Fiat bude vyrábět auta v Číně

Linea
Linea, foto: Fiat Group
AutoRoad.cz , mediafax 6. července 2009 19:19
Sdílej:

Italská automobilka Fiat se dohodla na společném podniku s čínskou společností Guangzhou Automobile Industry Group na výrobě vozů a motorů v Číně. Uvedla to v pondělí agentura Reuters.

Výroba nových vozů by měla začít v druhé polovině roku 2011 a celkové by investice do nového podniku měla činit 400 milionů eur.

Fiat, který právě převzal 20procentní podíl v americké automobilce Chrysler, uvedl, že nová továrna by měla ročně vyrobit na 140 tisíc vozů a kolem 220 tisíc motorů.

Maximální produkce nové továrny by mohla dosáhnout 250 tisíc vozů a 300 tisíc motorů ročně. Prvním modelem, který opustí výrobní linku závodu by měl být malý rodinný vůz Linea.

Fiat hledal v Číně silného partnera už poměrně dlouho. Právě v této zemi totiž rostou prodeje nových vozů i přes globální ekonomickou krizi, zatímco v Evropě a ve Spojených státech se automobilový trh potýká s prudkým propadem poptávky.

Fiat a Chrysler dohromady vyrobí na 4,2 milionů vozů ročně a zaujímají tak společně s korejskou Hyundai Motor Co páté místo na žebříčku největších automobilek světa

Prodej nových vozů v Číně stoupl v květnu meziročně o 47 procent na 829 100 kusů za měsíc.

Témata:
Stalo se
Testy aut
DS3 Performance Line Hybrid

DS3 Performance Line Hybrid – stylovka do města, která mi nesluší

Do další dlouhodobé recenze zavítal francouzský elegantní crossover, který díky svému sebevědomí nemá nejsnazší život. Naše testování bude mít dvě části – první bude z pohledu mého a druhá z pohledu mé ženy. Budeme mít stejné závěrečné hodnocení nebo se naše názory budou výrazně lišit?

Novinky
Kia Sportage (2026)

Kia Sportage (2026): Láká na facelift s Netflixem, hlasovým ovládáním a hybridem s předním náhonem

Facelift populárního korejského crossoveru Kia Sportage přináší kromě kosmetických úprav i technologický skok. Nový infotainment zvládne streamování videa, aktualizace přes internet i platby za parkování. Pod kapotou se objeví výkonnější hybridy s novou automatickou převodovkou a poprvé i plug-in verze s pohonem předních kol.

Novinky
BMW Speedtop

BMW Speedtop (2025) bere dech. Toto krásné kombi půjde skutečně do výroby

BMW na prestižním festivalu elegance u jezera Como představilo vůz, který bere dech. Nový model Speedtop navazuje na loňské koncepty a tentokrát nepůjde jen o výstavní kus – limitovaná série 70 vozů s osmiválcem pod kapotou míří do výroby. Design, luxus a výkon v unikátním shooting braku, který si ale běžný smrtelník nekoupí.

Novinky
Toyota Aygo X (2025)

Stylovější, silnější, úspornější. Toyota Aygo X z Kolína překvapila hybridem a technikou z Yarisu

Nejmenší model Toyoty dostal to, co u městských vozů nevídáme – silný full-hybridní pohon. Omlazené Aygo X nejen že výrazně posílilo, ale nově nabídne i techniku z větších modelů a lepší výbavu. A to všechno dál vyrábějí čeští dělníci v Kolíně.