Zítra tj. 1. února vstupuje na Slovensku v platnost nový zákon o silničním provozu. Ten mimo jiné snižuje maximální povolenou rychlost v obcích z 60 na 50 km/h. Přináší ale i další změny.
Nový silniční zákon schválili slovenští poslanci již v prosinci s platností od 1. února 2009. Kromě úpravy rychlostí zavádí i celoroční svícení a používání zimních pneumatik. Za zmínku stojí i možnost udělení trestů za vulgární posunky řidičů nebo vyhazování odpadků z oken. Níže uvádíme přehled nejpodstatnějších změn:
Rychlosti: - maximální povolená rychlost v obci se sníží z 60 na 50 km/h - na rychlostních silnicích v obcích bude rychlost zvýšena z 80 na 90 km/h - na dálnicích bude zvýšena minimální rychlost z 50 na 80 km/h - maximální rychlost kamionů se na dálnici zvýší z 80 na 90 km/h - pro nákladní auta nad 7,5 tuny bude na dálnicích platit zákaz předjíždění
Pokuty: - nejvyšší pokuta se zvýší ze 497 na 1300 EUR - prodlouží se maximální trest zákazu řízení ze dvou na pět let - pokuty nad 60 eur bude možné odpracovat, za hodinu veřejných prací se peněžní trest sníží o tři eura
Povinnosti řidičů: - zavedení celoročního svícení - za souvislé vrstvy sněhu či námrazy na silnici budou muset řidiči osobních aut jezdit na zimních pneumatikách. Řidiči nákladních vozů budou muset používat zimní obutí i na silnicích bez sněhu či námrazy v období od 15. listopadu do 31. března - dospělí cyklisté budou muset mít přilbu během jízdy na silnici mimo obce, pro cyklisty do 15 let bude přilba povinná i v obci.
Další novinky: - pokud při nehodě nebude nikdo zraněn a škoda nepřekročí hranici 3900 EUR, zanikne povinnost přivolat policisty - parkovat na chodnících bude možné jen tehdy, pokud na nich zůstane mezi auty volný prostor široký 1,5 metru. - používání antiradaru bude zakázané. - policisté budou trestat i sprosté posunky řidičů a vyhazování odpadků z oken
zdroj: Mediafax
Mezi prémiovými sedany nižší střední třídy máte stále poměrně široký výběr. Pravděpodobně vás jako první napadne německá trojice v podobě BMW řady 3, Mercedes-Benz třídy C a Audi A4. Jsou to skvělá auta, která nabídnou velmi dobré zpracování, technologie i komfort, ale u běžných motorizací často postrádají jednu důležitou věc – emoce. Pokud ale hledáte auto, které nebude jen perfektním dopravním prostředkem, ale při každém nastartování vám vykouzlí úsměv na tváři, možná by vás měla zajímat Alfa Romeo Giulia.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.