Peugeot: 150 let lva ve znaku

Martin Hájek, 22. listopadu 2008, 00:56 Google+

Lev je dnes všeobecně známým symbolem produktů PEUGEOT, které se v současnosti prodávají ve 150 zemích světa. Bylo to právě 20. listopadu 1858, kdy Emile PEUGEOT zaregistroval logo své značky a na něm Lva se šípem i bez něj.

Počet komentářů:  0 komentářů Napište svůj názor
4007

4007 | foto: www.auto-news.cz | Jan Fiala

Sdílejte článek

Původ znaku Lva

Emile Peugeot oslovil Juliena Blazera, zlatníka a rytce ze Franche-Comté, aby mu navrhl a zhotovil logo, které by označovalo výrobky značky PEUGEOT. Lev začal brzy zdobit pily a produkty z válcované oceli. Byl vybrán záměrně, neboť je nositelem vlastností, které pily PEUGEOT proslavily :  
- tvrdé a odolné zuby,
- čepel pružná jako tělo šelmy, 
- rychlost řezání připodobněná k rychlosti lovícího predátora.

V průběhu času se grafická podoba lva vyvíjela : majestátní profil zvířete stojícího na šípu s hrotem doleva, bez šípu nebo vzácněji s hrotem směřujícím doprava. V roce 1882 byla upravena hříva lva a tělo působí mohutnějším dojmem. Lev se rychle stal jediným symbolem továrny  PEUGEOT a začal se objevovat nejen na nářadí a čepelích pil, ale v roce 1881 také na mlýncích na kávu (jejich výroba začala v roce 1840), o rok později na kolech a od roku 1898 také na motocyklech. 

Lev se zapisuje do automobilové historie

I když se první sériový automobil (typ 3) Armanda PEUGEOTA začal vyrábět již v roce 1891, symbol Lva na šípu se na dalších sériových vozech objevuje až v roce 1906. Lze však říci, že Lev doprovází Peugeot -jednu z prvních tří automobilových značek na světě - od jeho samotných počátků. V roce 1910 se obě části rodinného podniku  (PEUGEOT Freres a Armand PEUGEOT) spojují a vzniká společnost Automobily a jízdní kola PEUGEOT. Tyto dvě modelové řady existují společně až do první světové války. Vozem, který uzavírá tuto kapitolu historie existence znaku Lva, je BéBé Lion, navržený Ettorem Bugattim a představený v říjnu 1912 na pařížském autosalonu. 

U automobilů se pak dále ustálila  grafická verze se stylovým písmem a štítem ve tvaru elipsy umístěným na přední masce, u některých modelů doplněná i názvem značky na chladiči (od modelu 201 ve štítě). Ve dvacátých letech se poznávacím znamením příznivců značky Peugeot stává znak Lva na víčku chladiče. Další dva nové návrhy, které byly vypracovány a dodány do sítě, jsou řvoucí lev z dílny návrháře Marxe a lev připravený ke skoku od Baudichona.

Divize kol a motocyklů si nejprve ponechává verzi Lva a šípu na pozadí kola, tento znak se pak ve dvacátých letech mění na lva v bojovné pozici obráceného doprava a nakonec v roce 1960 je znak doplněn nápisem hůlkovým písmem. U nástrojů a nářadí značka volí štít se Lvem na šípu nebo u mlýnků na kávu v oválné plaketě. 


Lev se na přední masce vozů Peugeot usazuje natrvalo

V říjnu 1933 s uvedením karoserie nových aerodynamických tvarů pro všechny modely řady  (201BR, 301 CR, 601 C a později i 401) se na přední masce vozů poprvé objevuje hlava lva. Tato grafická podoba je převzata i na atypickém žebroví řady 402, tzv. „vřetena ze Sochaux“ (1935), a u modelu 302 i 202. U verze 203 z roku 1948 najdeme na přídi sošku Lva s ostřejšími rysy a nový Lev je použitý i u modelu 403. Oba tyto ornamenty jsou však z důvodu bezpečnosti pro chodce v roce 1958 odstraněny. 

Lev zaujímá svou heraldickou  pozici!

U verze 203 je poprvé použit Lev z heraldického znaku kraje  Franche-Comté a Montbéliard.
Až do října roku 1952 je znak umístěn na víku zavazadlového prostoru a v září 1958 se stěhuje na přední kapotu, kde setrvá až do ukončení výroby této série vozů v únoru 1960. Stejný heraldický Lev se objevuje i na výrobcích divize  motocykly PEUGEOT.

V této podobě zdobí Lev v malém štítku střed přední masky modelu 403 od dubna 1955 do roku 1966, kdy je nahrazen větším typem uvedeným v květnu 1960 s modelem 404. V šedesátých letech je tato verze znaku postupně rozšířena na všechny modely řady Peugeot.

Nahrazuje ji až zlatě nebo stříbrně chromovaný Lev jednoduchých kontur, který je nejprve představen na luxusním sedanu 504 a posléze rozšířen pro modely 404, 204, 304 a 104.

Další generace, Lev s „plastickými konturami“, se poprvé objevuje v září 1975 na voze 604, následně na modelu 305 (listopad 1977) a 505 (květen 1979). S černým podkladem ho v roce 1982 najdeme na slavném Peugeotu 205, v roce 1985 na 309, o dva roky později na 405 a dále v roce 1989 u 605, 1991 u 106 a 1993 u Peugeotu 306.

Lev potvrzuje svůj úspěch

Model 406 se při svém uvedení v říjnu 1995 odlišil zdobnějším znakem Lva, který rychle převzaly všechny modely generace s číslicí 6. Ve své současné podobě se stylovými hranatými tvary zdobí logo značky přední a zadní část vozů a skútrů Peugeot od roku 1998. V roce 2000 se asociace Aventure Peugeot ve snaze připomenout dědictví společnosti rozhodla umístit Lva do rámečku vyplněného modrou barvou, která je rovněž identifikačním znakem značky Peugeot. 

Logo se Lvem je dnes již všeobecně známé a jeho image je dokonale propojena se jménem PEUGEOT.

- Peugeot -

Loading...
 
Vytisknout

Diskuze: Peugeot: 150 let lva ve znaku

Přidejte svůj názor

Počet komentářů: 0, Buďte první Vložte komentář

Doporučujeme

Další články

Aktuálně

Ilustrační foto

Odborníci spočítali, kolik stojí kupujícího stočený tachometr

Volkswagen T-Roc kablriolet

Nový Volkswagen T-Roc Cabriolet oficiálně: CHÁPETE TO?!

ZLEVNÍ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY! Poslanci je schválili. Kdo bude jezdit levněji?

ZLEVNÍ DÁLNIČNÍ ZNÁMKY! Kdo zaplatí za dálnici nejvíc?

Ilustrační foto

Češi ojetá auta milují. Při koupi ale zapomínají na zásadní věc

Tupolev A-3 (foto: Varga Attila)

Tupolev nejsou jen letadla. Tenhle hybrid od stejné firmy měl zachraňovat životy

Telefonování za volantem se může řidičům pořádně prodražit

Jak používat mobil za volantem a nenabourat? Odborníci prozradili pár triků

Skica vozu T50 - duchovního nástupce legendárního McLarenu F1

Konstruktér McLarenu F1 odhaluje tajemství jeho duchovního nástupce

Ilustrační foto

Zámky u dveří jsou s námi 45 let. Jak bude vypadat zamykání budoucnosti?

Vodíkový pohon

Konec benzínových aut? Ministerstvo řeklo, čím budeme jezdit za pár let

Škoda Sentinel (YouTube/Technické muzeum v Brně)

Škoda Sentinel: Český unikát, na který všichni zapomněli, v Evropě neměl obdoby

reklama

Doporučujeme

Mondeo kombi

Ford prodává část svého podílu v Mazdě

Čtěte dále

Nejčtenější články

  1. Škoda Felicia ještě není odepsaná! JDE NA DRAČKU i jako ojetina

  2. Jak moc zvyšuje klimatizace spotřebu?

  3. NEJSKRÁSNĚJŠÍ SUV? Tohle Lamborghini Urus vás dojme k pláči - taková krása!

  4. Test výdrže Tesla Model 3. Předčí Porsche Taycan?

  5. Nové základní Porsche 911 už za necelé TŘI MILIONY!

  6. Češi ojetá auta milují. Při koupi ale zapomínají na zásadní věc

Fotogalerie

reklama

Zprávy odjinud