BMW avizovalo, že na autosalon v Paříži přiveze koncept nejmenšího lehce terénního vozu. V hierarchii luxusní automobilky zaujme X1 nejnižší příčku v nabídce aut s pohonem všech kol. Ovšem nejmenší neznamená špatný.
BMW X1 jsme už viděli jak na promo videu, tak na první fotografii. Až dnešní fotky ale opravdu odkrývají tvary nového BMW se vším všudy.
Vzhled X1 není žádným překvapením. V podstatě aplikuje již používané linky nových BMW na variaci malého tereňáčku. Svoji malost na sobě nenechává nijak znát, soudě čistě podle fotek, klidně bych novinku považoval za nástupce současné X3, kterou samozřejmě není.
Na designu je znát, že je inspirován i velkým kupé-SUV X6. Zadní dveře, především tedy okno v nich, mají přeci jen trochu skloněný tvar, který trochu evokuje X6.
Zatím bohužel nemáme žádné další oficiální údaje, ale nebude žádným překvapením když X1 využije motorizace stávající řady 1, snad jen bez nejslabších motorizací. Čekáme i na fotografii interiéru.
V pokračování našeho dlouhodobého testu se vrhneme na to, jak „čtyřka“ po faceliftu jezdí a zda-li je motor důstojnou volbou do takto charismatického vozu s krásným interiérem. Nechybí ani nějaké ty vady na kráse a finální hodnocení.
Praha zpřísnila pravidla parkování pro elektromobily a plug‑in hybridy. Zvýhodnění zůstává pouze rezidentům s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem, zatímco ostatní – včetně firem a živnostníků bez pražského sídla – platí plnou cenu i za svá elektrická vozidla. Parkování i dobíjení však mohou firmy vyřídit jedinou Energokartou v aplikaci, která zároveň umožňuje plug‑in hybridům pohodlně zaplatit i tankování.