Automobilky se rozhýbaly. A to doslova, takové veletoče v prodejích a koupích už tu dlouho nebyly. Analytici upozorňují na to, že Ford možná bude donucen prodat svůj nemalý podíl v japonské značce Mazda
Také Ford se topí v problémech a dluzích. O jeho ekonomických výsledcích jsme psali včera. Analytici se nyní přou, bude Ford donucen zbavit se Mazdy?
Mazda je pro Ford v současné době velmi důležitá, ač v ní koncern vlastní jen necelých 34%. To je dostatek k udržení velkého vlivu. Ford a Mazda sdílejí snad všechny možné i nemožné platformy a oddělení by přidalo hluboké vrásky na čelech vedení jak Mazdy, tak i Fordu.
Jenže vzhledem k nepěkným hospodářským výsledkům současnosti Ford možná bude muset Mazdu prodat aby výnosem pokryl část ztráty a zároveň získal kapitál na další restrukturalizaci.
Jinak řečeno, prodej Mazdy by způsobil ohromné komplikace, dovolil by ale značce přežít. Za svůj třetinový podíl by Ford mohl dostat asi 2,5 miliardy dolarů, podobnou sumu jako při minulém výprodeji, když prodal Jaguar a Land Rover značce Tata. Ford navíc prodal i značku Aston Martin a to za miliardu amerických dolarů.
via Autoblog
Modely úspěšné automobilky Cupra prošly v nedávné době faceliftem, který se týká i pohledného kombíku Leon Sportstourer. Na první pohled by se mohlo zdát, že se jedná jen o lehké omlazení designu, jak to u faceliftů bývá zvykem, jenže to je omyl. Změněna byla jedna velice podstatná věc, která tento sportovní kombík posunula do vyšší ligy.
Extrémní výkon přes 1.000 kW byl na běžný provoz až příliš – alespoň podle Xiaomi, které svůj hypersedan SU7 Ultra softwarově omezilo. Po silné kritice uživatelů ale automobilka otočila a výkon hodlá znovu uvolnit. Informoval web Carnewschina.
Do naší recenze tento týden zavítala modernizovaná Toyota ProAce Verso v prodloužené verzi L2, která vychytala drobné nedostatky starší verze. Jedná se o víceúčelového parťáka, který je překvapivě komfortní. Početnější rodiny, které si nemohou dovolit Multivan či Mercedes-Benz třídy V, budou dost možná překvapeni, že se jedná o konkurenceschopného rivala.
S příchodem elekromobility jsme byli svědky vzniku hned několika opravdu rychlých aut na baterky, která na semaforu sice potrápila kde jaký supersport, ale při řízení chyběly emoce a ani v zatáčkách to mnohdy nebyla moc zábava. Rychlost zkrátka neznamená automaticky zábavu a proto vznikl Ioniq 5 N, který se rozhodl zbořit mýty o tom, že elektromobil nemůže být zábavný. Jak se to podařilo?