Volkswagen ve světové premiéře představil na legendárním setkání příznivců modelů GTI u jezera Wörther 22. května 2008 upravenou závodní verzi nového VW Scirocco s výkonem 239 kW (325 koní).
O dva dny později se s tímto vozem tým legendárních pilotů zúčastnil vytrvalostního závodu - čtyřiadvacetihodinovky na okruhu Nürburgring. Tak se nové Scirocco stalo nejobletovanějším vozem na hned dvou akcích pro automobilové nadšence najednou.
Volkswagen představoval u jezera Wörther závodní verzi modelu, Scirocco GT24, ve světové premiéře. "Tento vůz nepotřebuje být řízen, aby vypadal skutečně rychle. Scirocco GT24 v modrobílé barvě je posazeno na obrovských kolech tak nízko nad povrchem dráhy, že by se pod vůz ani mezi pneumatiky a blatníky nevešla ani ruka sevřená v pěst. Přesto je tento závodní vůz nezaměnitelné Scirocco při pohledu z jakéhokoliv úhlu. Jen je proti sériové verzi ještě širší, ještě delší a stojí ještě níže silnici", říká vývojový šéf Volkswagenu, Dr Ulrich Hackenberg, který si nenechal ujít příležitost a byl jedním z pilotů ve vytrvalostním závodě v pohoří Eiffel.
Scirocco s výkonem 325 koní dále řídili další věhlasní piloti, například světový ex-šampion rally Carlos Sainz, nebo Hans-Joachim Stuck, trojnásobný vítěz závodu 24 hodin na Nürburgringu.
Shodou okolností byl "Striezel" Stuck vítězem zcela první čtyřiadvacetihodinovky, která se na okruhu Nürburgring jela v roce 1970. Nyní, po třiceti osmi letech, se závodu zúčastnilo i Scirocco GT24. To dosahuje výkonu 239 kW/325 koní z přeplňovaného dvoulitrového čtyřválce se 16 ventily, s přímým vstřikem benzinu do válců. Maximum točivého momentu 340 Nm je dosahováno již od 2100 otáček. O změny převodových stupňů se stará automatická převodovka se dvěma spojkami DSG - podobná je nabízena rovněž u sériové verze VW Scirocco.
Nápad na výrobu tohoto snového vozu se zrodil již v sedmdesátých letech minulého století - od té doby existuje původní model Scirocco. Úspěch tohoto dvousedadlového sportovního kupé pokračoval dále po dobu takřka 20 let, a v průběhu těchto let bylo vyrobeno více než 360000 vozů Scirocco. Nadšení zákazníků pro tento vůz se přeneslo s nezmenšenou měrou i na nový model poté, co Volkswagen představil nové Scirocco na letošním mezinárodním autosalonu v Ženevě.
Zdroj: Volkswagen
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.