Překročení rychlosti je jedním z nejčastějších dopravních přestupků. Proto je také často zdrojem sporů. Jedním z nich bylo i měření rychlosti soukromou osobou.
Na počátku dubna Krajský soud v Hradci Králové rozhodl, že soukromá osoba nemá právo měřit rychlost, resp. na základě výsledku tohoto měření nemůže řidiče nikdo postihnout. Stejný verdikt soudu nyní potvrdil i nejvyšší správní soud. Pravomoc měřit a postihovat řidiče má podle soudu pouze Policie České republiky.
Z rozsudku se může radovat pouze řidič, který byl změřen soukromou osobou a soudně se proti postihu bránil. Verdikt soudu totiž nelze považovat za závazný precedent. Pouze může být nadějí pro ostatní řidiče, kteří by byli změřeni soukromou osobou a na základě tohoto pokutováni. Nyní vědí, že se mohou bránit.
Nejhůř jsou na tom řidiči, kteří pokutu již zaplatili a neodvolali se. Ti už bohužel nyní nemohou nic udělat.
Mezi prémiovými sedany nižší střední třídy máte stále poměrně široký výběr. Pravděpodobně vás jako první napadne německá trojice v podobě BMW řady 3, Mercedes-Benz třídy C a Audi A4. Jsou to skvělá auta, která nabídnou velmi dobré zpracování, technologie i komfort, ale u běžných motorizací často postrádají jednu důležitou věc – emoce. Pokud ale hledáte auto, které nebude jen perfektním dopravním prostředkem, ale při každém nastartování vám vykouzlí úsměv na tváři, možná by vás měla zajímat Alfa Romeo Giulia.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.