Navigací do auta přibývá jako hub po dešti a obyčejně se jim na našem webu příliš nevěnujeme. Přesto mne jeden výrobek zaujal natolik, že jsem si řekl, že je čas o něm něco vytroubit do světa. Jde totiž o zrcátko.
Současné GPSky mají svoje výhody i své mouchy. Jednou z nich je to, že se nachází buď v hloubi přístrojové desky a tím pádem mimo zorné pole, nebo je přilípnuta na skle, čímž ale zase ubírá část prosklení.
Právě tím mne zaujal výrobek firmy MirrorPilot. Ta totiž vyrobila GPS navigaci, která je integrována do zpětného zrcátka. Zabírá z něj odhadem čtvrtinu plochy, takže o výhled dozadu netřeba se bát.
MirrorPilot podporuje jak 2D, tak 3D navigaci a mapové podklady jsou rozšiřitelné přes SD kartu. Od výrobce však dostanete jenom Rakousko, Německo a Švýcarsko. O jaké mapy jsem nezjistil.
Vše však má své mouchy. K ovládání je třeba použít dálkový ovladač, o dotykovém displeji nebo jiném ovládání nemluvě. Jde však o zajímavý impuls výrobcům. Kdy uvidíme navigaci se zobrazením důležitých údajů přímo v zorném poli, ve zpětném zrcátku, přičemž ovládání zůstane na velkém displeji na přístrojové desce?
V pokračování našeho dlouhodobého testu se vrhneme na to, jak „čtyřka“ po faceliftu jezdí a zda-li je motor důstojnou volbou do takto charismatického vozu s krásným interiérem. Nechybí ani nějaké ty vady na kráse a finální hodnocení.
Praha zpřísnila pravidla parkování pro elektromobily a plug‑in hybridy. Zvýhodnění zůstává pouze rezidentům s čistě elektrickým nebo vodíkovým pohonem, zatímco ostatní – včetně firem a živnostníků bez pražského sídla – platí plnou cenu i za svá elektrická vozidla. Parkování i dobíjení však mohou firmy vyřídit jedinou Energokartou v aplikaci, která zároveň umožňuje plug‑in hybridům pohodlně zaplatit i tankování.