Stejně jako dříve Fiat Panda, i menší model 500 se představuje v ekologické verzi Aria. Recyklovaný prcek do města s maličkým dieselem pod kapotou se představí na autosalonu v Ženevě, půl roku po Pandě.
Nad ekologickým konceptem 500 Aria bude Bursík jistě pokyvovat hlavou. Těžko totiž hledat něco zelenějšího... tedy mimo armádu.
Pod kapotou má auto motor o objemu 1,3. Jde o známý diesel Multijet vybavený filtrem pevných částic. I díky němu splňuje s rezervou emisní normu Euro 5.
Ekologické úpravy se podepsaly i na něm, proto je spřažen s automatickou převodovkou Dualogic a vybaven technologií stop-and-start, tedy vypínáním motoru na semaforech a v kolonách.
Díky tomu všemu má emise CO2 neskutečně nízkých 98 g/km.
Tím však nekončíme. Než nasednete, možná byste měli vědět, že sedíte na starém recyklovaném odpadu a sedačky jsou vyrobeny z již jednou použité bavlny. Podlaha zase pochází z použitých pneumatik.
Zkrátka Fiat 500 Aria je takové zelené světlo na konci odporně začouzeného tunelu.
Mezi prémiovými sedany nižší střední třídy máte stále poměrně široký výběr. Pravděpodobně vás jako první napadne německá trojice v podobě BMW řady 3, Mercedes-Benz třídy C a Audi A4. Jsou to skvělá auta, která nabídnou velmi dobré zpracování, technologie i komfort, ale u běžných motorizací často postrádají jednu důležitou věc – emoce. Pokud ale hledáte auto, které nebude jen perfektním dopravním prostředkem, ale při každém nastartování vám vykouzlí úsměv na tváři, možná by vás měla zajímat Alfa Romeo Giulia.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.