Německá automobilka Volkswagen se snaží docílit kompletně přeplňovaného portfolia. Tentokrát pokročila v Passatu.
Emise tlačí automobilky snižovat spotřebu a k tomu by měly dopomoct právě přeplňované modely. Takzvaný downsizing slibuje při zachování výkonu motoru snížit spotřebu. Nejčastější cestou je přeplňování a toho se VW drží.
2,0 FSI byl téměř ve všech modelech nahrazen novějším 1,8 TSI. Ten při mírně vyšším výkonu disponuje nižší spotřebou, co víc si přát?
Nyní je čas nahradit 1,6 FSI. Jako nástupce byl vybrán 1,4 TSI, motor, který se proslavil při svém malém objemu vysokým výkonem. V Passatu se objevuje „jen“ verze o výkonu 122 koní (ta nejsilnější má až 170 koní).
I přesto to ale stačí na slušné dynamické parametry, 0-100 se odehraje během 10,5 sekundy, maximální rychlost přesáhne 200. To vše při skvělé kombinované spotřebě 6,6 litru, to je vážná konkurence pro diesely.
Passat 1,4 TSI bude k dispozici od 736 tisíc korun, o 70 tisíc tak převýší cenu verze 1,6 s výkonem 102 koní. Ve srovnání s motorem 1,6 FSI, který je nahrazován, bude cena plně porovnatelná. Ten je v současné době prodáván jen s automatem Tiptronic za 806 tisíc korun.
Mezi prémiovými sedany nižší střední třídy máte stále poměrně široký výběr. Pravděpodobně vás jako první napadne německá trojice v podobě BMW řady 3, Mercedes-Benz třídy C a Audi A4. Jsou to skvělá auta, která nabídnou velmi dobré zpracování, technologie i komfort, ale u běžných motorizací často postrádají jednu důležitou věc – emoce. Pokud ale hledáte auto, které nebude jen perfektním dopravním prostředkem, ale při každém nastartování vám vykouzlí úsměv na tváři, možná by vás měla zajímat Alfa Romeo Giulia.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.