Automobilovému průmyslu v České republice se nyní daří nejlépe za posledních deset let. A není divu, protože podle odborných odhadů letos přibude do českých garáží 185 tisíc nových automobilů.
Tento počet je o 6% vyšší než v loňském roce a znamená, že Češi utratí v roce 2007 asi 61 miliard korun jen za nové automobily. Dalších 40 miliard korun zaplatí za 250 tisíc ojetých vozů. Ze štědrosti zákazníků mají největší radost významné společnosti jako je Volkswagen Group. V loňském roce totiž vydělala 12,5 miliard korun a letos se těší na ještě větší zisky.
Příčinou obrovského zájmu o nové vozy jsou masivní slevy, které jsou především výrazné u dražších automobilů, ale také rozhodnutí Evropské komise, která zrušila závislost dealera jen na jedné automobilce. Svoji roli sehrál i hospodářský růst a s tím související větší koupěschopnost.
Největší zájem mají zákazníci o vozy SUV. Naproti tomu poptávka po menších vozech klesá, lidé dávají za stejnou cenu přednost ojetým vozům
Mezi prémiovými sedany nižší střední třídy máte stále poměrně široký výběr. Pravděpodobně vás jako první napadne německá trojice v podobě BMW řady 3, Mercedes-Benz třídy C a Audi A4. Jsou to skvělá auta, která nabídnou velmi dobré zpracování, technologie i komfort, ale u běžných motorizací často postrádají jednu důležitou věc – emoce. Pokud ale hledáte auto, které nebude jen perfektním dopravním prostředkem, ale při každém nastartování vám vykouzlí úsměv na tváři, možná by vás měla zajímat Alfa Romeo Giulia.
Nové BMW třídy 5 je klasickým reprezentantem vyšší střední třídy. Ačkoliv na nejnovější generaci stále nahlížím pohledem, že se jedná o nedávno představenou novinku, čas neúprosně letí a od zahájení prodeje utekly už tři roky. Začíná se tedy objevovat i na sekundárním trhu mezi zánovními vozy. Jeden takový kus jsme si vybrali do dnešní recenze a to především proto, že stojí téměř stejně, jako zánovní Superb čtvrté generace.