Nejvýznamnější automobilový podnik na území České republiky BARUM CZECH RALLY ZLÍN bude i v dalších letech součástí prestižního seriálu FIA Mistrovství Evropy v rally jezdců (ERC).
Promotér šampionátu společnost Eurosport Events Ltd. zveřejnila předběžný kalendář deseti soutěží, kde zlínská rally opět figuruje mezi evropskou smetánkou. V roce 2015 se pojede pětačtyřicátý ročník Barum Czech Rally Zlín v osvědčeném termínu, a to tradičně poslední prázdninový víkend. Kalendář ještě podléhá definitivnímu schválení ze strany FIA Světové rady motoristického sportu na zasedání v katarském Dauhá začátkem prosince.
Oblíbenému a hojně navštěvovanému motoristickému podniku na území České republiky hrozilo vypadnutí z evropského kalendáře. Přitom zlínská rally je nepřetržitě od roku 1984 součástí mistrovství Evropy a patří k základním pilířům tohoto šampionátu. „Jsme velmi rádi, že i přes velký tlak jsme zůstali v kalendáři pro rok 2015. Před letošní barumkou nebylo nic jisté a celková situace pro nás nebyla příznivá. Věděli jsme, že v následujícím roce dojde ke snížení soutěží ze současných dvanácti podniků na deset. Pořádáme rally v zemi, kde lidé fandí automobilovým soutěžím, kde se narodila Škodovka, kde soutěžní týmy z České republiky jezdí v hojném počtu na další rally v rámci FIA Mistrovství Evropy, a kde je zlínská rally velmi oblíbená u zahraničních jezdců. A i přesto jsme byli ve vážném ohroženi,“ uvedl Miloslav Regner, ředitel Barum Czech Rally Zlín.
Před letošním ročníkem se situace okolo zlínské rally a jejího možného vypadnutí z kalendáře ME hodně zmedializovala. Organizátorům vypršela v letošním roce dlouholetá smlouva s promotérem šampionátu a v létě začala náročná jednání ohledně nové spolupráce. „Byli jsme mile překvapení vlnou podpory a jasným impulzem, že rally na této vrcholné úrovni v České republice chceme. Chtěli bychom tímto poděkovat Magistrátu města Zlín a Zlínskému kraji, že se za nás jasně postavili a barumku dlouhodobě podporují. Dále díky patří dlouholetému generálnímu partnerovi Continental Barum s.r.o., Autoklubu České republiky, agentuře CzechTourism a dalším partnerům, díky kterým máme možnost rally na této úrovni uspořádat i v budoucnu,“ upřesnil Regner.
Každoročně zlínskou rally navštíví v rozmanitém Zlínském kraji a okolí neuvěřitelný počet nadšených motoristických fanoušků z celé Evropy. „Všem fandům, kteří naši rally navštíví a podílí se na nádherné atmosféře, patří velké poděkování. S radostí oznamuji, že Barum Czech Rally Zlín se uskuteční i v roce 2015, a to v termínu 28. - 30. srpna. Bude opět součástí FIA Mistrovství Evropy v rally, ERC Junior pro mladé nadějné jezdce a bude se započítávat do Mistrovství České republiky v rally. Děkuji všem za podporu,“ uzavřel Miloslav Regner.
Předběžný kalendář FIA Mistrovství Evropy v rally (ERC) 2015:
4. – 6. ledna: Jänner Rallye (Rakousko, asfalt, led, sníh)
6. – 8. února: Rally Liepaja (Lotyšsko, šotolina, led, sníh, JERC)
2. – 4. dubna: Circuit of Ireland Rally (Severní Irsko, asfalt, JERC)
4. – 6. června: SATA Rallye Acores (Portugalsko, šotolina, JERC)
25. – 27. června: Geko Ypres Rally (Belgie, asfalt, JERC)
17. – 19. července: auto24 Rally Estonia (Estonsko, šotolina JERC)
28. – 30. srpna: Barum Czech Rally Zlín (Česká republika, asfalt, JERC)
25. – 27. září: Cyprus Rally (Kypr, šotolina)
9. – 11. října: Rally of Greece (Řecko, šotolina)
5. – 7. listopadu: Giru di Corsica-Tour de Corse (Francie, asfalt)
Společnost Tesla je podle nově podaných regulačních dokumentů v Číně připravena uvést na trh novou verzi svého Modelu 3. Neoficiálně označovaný jako Model 3+ má elektromobil nabídnout rekordní dojezd až 800 kilometrů podle čínského cyklu CLTC, což by z něj učinilo nejdéle jedoucí vůz značky Tesla. Tento údaj výrazně překonává dosavadní verzi Modelu 3 Long Range AWD, která v Číně dosahuje maximálního dojezdu 713 km.
Plug-in hybridy jsou zajímavým kompromisem mezi elektromobily a spalovacími vozy – z obou světů si berou to dobré. Model DS 7 jsme již testovali a to jak v nejvýkonnější verzi s 360 koňmi, tak opak v podobě naftového provedení v základní výbavě Pallas. Do dnešní recenze dorazila akční zvýhodněná verze Edition France se středně silným plug-in hybridním pohonem. Vyplatí se příplatek 400 tisíc za svižný plug-in hybrid proti naftovému základu?
Trh s novými automobily prošel za poslední roky poměrně turbulentním obdobím. Mizí mnoho tradičních modelů, řeší se emise a pozornost se soustředí na vozy typu SUV či elektromobily. Negativem je všeobecný nárůst cen nových aut a proto je skvělá zpráva, že zde existuje velké množství lehce ojetých automobilů, které jsou často o více, než třetinu levnější a nabízí mnoho prostoru za přijatelnou cenu. Přesně to je případ tohoto šikovně postaveného Mercedesu.
Každé vozidlo, se kterým vyrážíte na pozemní komunikace, musí mít sjednané alespoň nějaké pojištění. To se označuje jako povinné ručení a je klíčovou součástí odpovědného provozování motorového vozidla. Jeho sjednání je nejen zákonnou povinností, ale také ochranou před finančními následky potenciálních škod, proto si ho nezapomeňte sjednat a vybrat si nejen to nejvýhodnější, ale i nejlepší. Jak na to?