Již v minulém roce našla úvodní sprintrally mistrovské sezóny své útulné zázemí v překrásných jihočeských Slavonicích. Loňský ročník Rally Vrchovina se vyvaroval větších potíží a také letos by její organizátoři rádi vydrželi na této pohodové vlně. Kladou proto ještě větší důraz na bezpečnost tratí i kvalitní informovanost diváků než v minulých letech. Informace o blížící se soutěži, konané v termínu 5. – 6. 4. 2013, se už průběžně objevují na internetových stránkách www.rallyvrchovina.cz.
Za pár týdnů přivítá překrásná krajina České Kanady účastníky zajímavého českého národního šampionátu ve sprintrally i fanoušky tohoto atraktivního sportu. Už v minulém roce se krátkodobé sepětí rychlých vozů a milé přírody osvědčilo a mnoha novým návštěvníkům předvedlo Českou Kanadu jako krásný kraj vhodný pro následné turistické výlety. Připomeňme, že v loňském roce sjela ze startovní rampy Rally Vrchovina téměř stovka vozů, no a rychle se plnící seznam došlých přihlášek naznačuje, že toto číslo by mohlo být letos možná dokonce překonáno. O rallysport je ohromný zájem i přes nešťastné události, které se přihodily na některých soutěžích loni, a tak se můžeme těšit na atraktivní podívanou i tentokrát.
Uzávěrka přihlášek je letos stanovena na 29. březen, ale už v tuto chvíli je ohlášeno přes čtyřicet posádek a jejich rychlých vozů s pohonem dvou či všech čtyř kol. Loňský vítěz Rally Vrchovina Tomáš Kostka svůj titul zřejmě obhajovat nebude a ani ve Slavonicích jej pravděpodobně neuvidíme, na seznamu přihlášených ale již v tuto chvíli figuruje loni stříbrná sympatická posádka Jan Sýkora – Martina Škardová. Ti loni uspěli s vozem Mitsubishi Lancer, letos ale chystají překvapení a značku svého vozu pro Rally Vrchovina doposud tají. Na seznamu dosud přihlášených je i několik zahraničních jezdců a i dlouhá řada starších škodovek „zadokolek“ v čele s Petrem Šimurdou. Ani o kontrolované krásné smyky tak rozhodně nebude nouze.
„Musím přiznat, že letos je vše před soutěží složitější než kdy předtím,“ říká předseda organizačního výboru Petr Tušer. „Loňské nehody, které se v českém rallysportu přihodily, probudily v lidech nedůvěru vůči celému tomuto krásnému odvětví a my měli mnohem větší komplikace s výběrem tratí a jejich schvalováním na některých obcích a institucích. O to víc si vážíme všech, kteří ví, že jsme je dosud nikdy nezklamali a kteří nám i proto povolili spolupořádat náš sportovní podnik i na svém území. Naše pozice byla složitější i proto, že naše Rally Vrchovina bude letos první soutěží v ČR, kde se pojede o mistrovské body – no a protože se oproti zvyklostem poněkud opozdily propozice i pokyny od Svazu rally, měli jsme na všechno opravdu málo času. Nicméně na poslední chvíli jsme vše zvládli a poté, co slezl sníh, bylo možné nechat prověřit i naši trať od asociace jezdců. Teď už nám sníh sice zase napadl a trochu nám to opět komplikuje, ale můžeme konstatovat, že před několika dny nám byly všechny důležité dokumenty schváleny a my se můžeme naplno věnovat přímé organizaci naší soutěže,“ s úlevou vysvětluje Tušer.
Blížící se start přidává také starosti ředitelce soutěže Petře Jurové, ta přesto neztrácí dobrou náladu: „Těší nás, že na nás nezanevřeli ani jezdci a denně nám přibývají jejich přihlášky. Moc se těšíme i na fanoušky, bez kterých by automobilové soutěže nebyly tím sportem, jakým jsou. Samozřejmě jsme věnovali velké úsilí zejména vytyčení bezpečnostních zón, abychom pomohli divákům vyhnout se nebezpečným místům. Věříme, že si k nám lidé najdou cestu, přijdou pozdravit jezdce na slavnostní rampu či do jindřichohradecké servisní zóny - no a v neposlední řadě, že u nás najdou také atraktivní místa k sledování sportovních výkonů přímo na trati.“ Zopakujme ještě, že letošní Rally Vrchovina proběhne ve Slavonicích 5. – 6. 4. 2013, přičemž uzávěrka přihlášek je určena na 29. březen.
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.