Rallyová zimní pauza na českém území pomalu ale jistě končí, proto je třeba začít přemýšlet nad tím, kde nejlépe rozehřát pneumatiky a otestovat závodní vůz. Z tohoto důvodu tu je v sobotu 30. 3. 2013 Testovací RZ Žiželice, která se koná na Kolínsku již počtvrté. Mnozí z vás si již pamatují z minulých ročníků, že testování ve středních Čechách standardně startuje před zahájením sezóny MMČR v Česku, že pořadatelé disponují přehlednou tratí délky 2,5 km, na níž jezdci s týmy mohou po celý den testovat a zároveň získat měřené časy.
Ale proč by jezdci měli před sezónou zvolit testování právě v Žiželicích? „Pro letošní ročník chystáme řadu novinek. Jdeme ruku v ruce s naším cílem poskytnout licencovaným jezdcům možnost odzkoušet si závodní vůz na bezpečném a přehledném úseku, kde je při výletu mimo trať nízké riziko ohrožení diváků či poškození techniky. Trať bude jako v předchozích letech postavena dle nejnovějších předpisů. Jezdci si tak mohou vyzkoušet klasické retardéry, ale i nové - nestandardní, které se prvně objevují v řádech rally pro rok 2013. Trať bude opět otevřena v obou směrech, a to na dostatečně dlouhou dobu. V rámci této vymezené doby má každá posádka neomezený počet průjezdů,“ přibližuje letošní ročník Testovací RZ Žiželice její ředitel Mgr. Adam Eliáš. Dále objasňuje, co vše na účastníky v Žiželicích čeká: „Součástí startovného je celodenní možnost testování včetně svezení partnerů, techniků. Pro všechny posádky bude zdarma zajištěno zázemí v servisním areálu společnosti Crocodille a občerstvení.“
Testovací RZ Žiželice však není jen pro rallyové jezdce, na své si přijdou i diváci, kteří již při loňském ročníku mohli zaregistrovat několik vyznačených diváckých prostorů. Stejně i letos na ně čekají bezpečná a přehledná místa. Eliáš na adresu diváckých míst dodává: „Páteří bude opět divácké místo v úseku u „hřbitova“, kde budou diváci moci testování bezpečně sledovat z tribuny. Samozřejmě s veškerým komfortem v podobě občerstvení a komentované zóny se zajímavými hosty.“
Již je zřejmé, že Testování je výhodné pro jezdce i diváky. Žiželice jsou navíc snadno dostupné hlavnímu městu, neboť se nacházejí nedaleko dálnice D11. Pořadatelé zároveň cíleně zvolili termín tak, aby byl před prvním podnikem rallysprintového šampionátu a zároveň po testování soutěžních vozidel. Posádky tak mají jedinečnou možnost živě se seznámit s novými pravidly bezpečnosti pro rok 2013, která budou platit v následujících podnicích. Zdá se vám, že je to stále málo důvodů, proč vybrat právě Žiželice? Ještě jeden tedy přidáme - Testovací RZ Žiželice 30. 3. 2013 je jediným testováním, jež je zapsané v kalendáři Federace automobilového sportu Autoklubu ČR.
Diváci se jistě nechají nalákat závěrečnou pozvánkou ředitele podniku: „Z předběžných jednání se nám rýsují velmi zajímavé posádky, proto věřím, že si každý fanoušek rally přijde na své a nudit se rozhodně nebude! Proto vás všechny srdečně zvu již 30. 3. 2013 do Žiželic.“
Aktuální informace o Testování v Žiželicích naleznete na http://www.facebook.com/Rallye.Zizelice
Mladoboleslavská automobilka Škoda Auto představila světu svůj nejnovější crossover, Škoda Epiq. Nejdostupnější elektrické auto značky se dosud ukazovalo pouze jako designová studie, nyní se ale Epiq představil v Mnichově po boku dalších koncernových kompaktních crossoverů koncernu Volkswagen. Přestože detaily ohledně výbavy a cen zůstávají tajemstvím, víme, že cena by měla začínat na částce kolem 600 000 Kč. Sériová výroba započne už příští rok.
Minulý týden nám dělalo společnost velice příjemné SUV, které skvěle vypadá, výborně jezdí, má rozumný nájezd kilometrů a nestojí majlant. Potěší především řidiče, kteří si potrpí na špičkovou ergonomii, nízkou spotřebu a velmi dobré jízdní vlastnosti. Má to vůbec nějaký háček?
Kodiaq druhé generace už nějaký čas brázdí české silnice a tak se na trhu s ojetými vozy začaly objevovat první vlaštovky. Jednu takovou jsme si v nejnižší výbavě Selection vybrali do naší dnešní recenze. Jedná se o roční auto z Mototechny s nájezdem necelých 27 tisíc kilometrů za 940 tisíc, což je proti ceně nového vozu aktuálně úspora přes 250 tisíc korun. Má to nějaký háček?
Do dnešní recenze dorazil Elroq, který si v prodejích vede od uvedení na trh velmi dobře. Většinou testujeme auta v nejvyšších výbavách, ale tentokrát jsme záměrně do testu vzali co možná nejlevnější provedení, abychom zjistili, zda-li základní verze v testu obstojí.